آموزش هوشمند سازی خانه

آموزش هوشمند سازی ساختمان

آموزش هوشمند سازی ساختمانReviewed by مدیر سایت on Mar 6Rating: 5.0آموزش هوشمند سازی ساختمان - آموزش هوشمند سازی در کرج - میرایآموزش هوشمند سازی ساختمان توسط گروه میرای از ایتدا تا انتها بطور کامل در چند بخش تقدیم شما عزیزان میشود هفته ای 1 بخش به همین مقاله اضافه می شود و از همین ج

آموزش هوشمند سازی ساختمان توسط گروه میرای از ایتدا تا انتها بطور کامل در چند بخش تقدیم شما عزیزان میشود هفته ای 1 بخش به همین مقاله اضافه می شود و از همین جا می توانید این آموزش را تا انتها دنبال کنید پس از اتمام این دوره هم کل مطلب بصورت فایل PDF در اختیار شما گذاشته می شود.

دسته بندی آموزش

خوانندگان عزیزی که هم اکنون در حال مطالعه این آموزش هستید به چند گروه کلی تقسیم می شوید؛

گروه اول دوستان عزیزی که به هوشمند سازی ساختمان به عنوان یک شغل جدید نگاه می کنند و نیازمند اطلاعات کافی برای تصمیم گیری، سرمایه گذاری و شروع کار هستند. برای این گروه خبر خوشی داریم؛ مجموعه میرای در طی آموزش های طبقه بندی شده شما را برای این مهم یاری خواهد کرد.

گروه دوم علاقه مندان به این حیطه می باشند و گاها نگاه دقیقتری داشته و در ذهن رویای تولید و یا نوآوری در این صنعت را می پرورانند برای این گروه نیز آموزش های ویژه ای در طی هفته های آینده تدوین خواهد شد و خبر خوش برای این گروه آغوش باز مجموعه میرای برای جذب ایده های نوین و طرح های برتر می باشد.

گروه سوم استفاده کننده گان از این تجهیزات و سازندگان ساختمان می باشند که نیازمند اطلاعات کاربردی برای بهره وری بالا از این سیستم و رفع مشکلات احتمالی هستند در این میان سازندگان ساختمان نیز با بهره وری از اطلاعات آموزش هوشمند سازی ساختمان می توانند در انتخاب برند و شرکت مورد نظر خود در این حوزه و در ادامه نظارت بر اجرای صحیح ان را به شکل کامل تخصص پیدا کنند. پس با ما همراه باشید.

آموزش هوشمند سازی ساختمان


توجه

خواننده عزیز یادگیری اصولی هوشمند سازی خانه نیازمند وقت و تجربه کاری مناسب می باشد لذا الویت ما در این آموزش ها بیان جرئیات به شکل کامل می باشد پس در یادگیری عجله نکرده و مطالب را به دقت مطالعه فرمایید.

آموزش هوشمند سازی خانه

برای یادگیری هوشمند سازی ساختمان در ابتدا نیاز به آشنایی کامل از نحوه های سیم کشی سنتی و نقشه خوانی روشنایی ، پریز برق و… دارید. بهترین مرجع برای یادگیری این مهم کتاب های نقشه کشی و نقشه خوانی برق فنی و حرفه ای می باشد که به شکل کامل و به وضوح جزئیات متفاوت را توضیح داده است. مطالعه کامل کتاب های ذکر شده لازم است اما کافی نیست لذا در بخش های بعدی سعی بر توضیح کامل و بخش های مهم این کتاب ها خواهد بود.


 

بعد از فراگیری کامل سیم کشی سنتی خانه به شرح مفصل تجهیزات خانه هوشمند و نحوه عملکرد آنها خواهیم پرداخت. تا اینجا با سیم کشی سنتی و تجهیزات هوشمند آشنا می شوید و در ادامه نحوه ارائه راه حل سیم کشی هوشمند نسبت به انواع تجهیزات انتخاب شده را فرا خواهید گرفت. اما منظور از راه حل چیست؟

خانه هوشمند بهینه

در طراحی یک خانه هوشمند ترفند هایی وجود دارد که می توان بدون حذف قابلیتی هزینه را کاهش داد ( بهینه سازی ) و عامل برتری شما نسبت به رقیبان خواهد بود از طرف دیگر بهره وری 100 درصدی از سیستم و ماژول ها نیازمند چیدمان صحیح آنها در کنار هم می باشد و گاها سلیقه ای و گاها بسته به تخصص طراح این سیستم می باشد.

در نهایت خواننده این مطلب می تواند سیستم هوشمند را به شکل کامل طراحی کرده و پیاده سازی و نصب ان را فرا گیرد و خبر خوش آخر این که بزودی ماهانه دوره های کاراموزی به شکل رایگان برگزار خواهیم نمود که در پیش ثبت نام آن از طریق همین سایت انجام خواهد شد.

امیدواریم در بخش ابتدایی آموزش هوشمند سازی ساختمان دورنمای مناسبی در ذهن شما ایجاد شده باشد از اینکه تا اینجا این مطلب را مطالعه نمودید سپاسگذاریم با ما همراه باشید تا بخش دوم این آموزش را پی بگیریم.

کنترل منزل


بخش دوم آموزش

در بخش اول کتاب برقکشی ساختمان فنی و حرفه ای به عنوان پیشنیاز این بخش از آموزش ها معرفی شد. لذا از تکرار قسمت برق کشی سنتی ساختمان صرفه نظر شده و مستقیم به سراغ بررسی نحوه سیم کشی خانه هوشمند می پردازیم.

همانطور که می دانید در سیم کشی خانه سنتی برای روشن کردن یک لامپ یک زوج سیم برگشتی از لامپ به پشت کلید خواهد آمد. حال نحوه سیم کشی این لامپ به شکل هوشمند چیست؟

با توجه به گستردگی محصولات و تجهیزات خانه هوشمند روشهای هوشمند سازی نیز متفاوت می باشد اما سعی ما بر این است که کلیه سیستم های هوشمند سازی و نحوه انجام آن را به شکل کامل شرح دهیم:

رله چیست؟

نوعی کلید الکتریکی سریع یا بی‌درنگ است که با هدایت یک مدار الکتریکی دیگر باز و بسته می‌شود. روش کنترل باز و بسته شدن این کلید الکتریکی به صورتهای مختلف مکانیکی، حرارتی، مغناطیسی، الکترو استاتیک و… می‌باشد.

1. در سیستم اول رله های پشت کلیدی وجود دارند که تعداد محدودی سرخط روشنایی را می توانند کنترل کنند ( اکثرا 3 سرخط) لذا سه سرخط به عنوان مثال لوستر، نور مخفی و هالوژن های یک اتاق شامل 3 سرخط روشنایی می شوند. دارای 3 جفت سیم برگشتی از محل استقرار آنها به پشت کلید می باشند. لذا با همان روش سنتی و استفاده از رله های پشت کلیدی می توان تعداد محدودی سرخط را هوشمند کرده و کنترل نمود.

2. در سیستم دوم رله ها داخل تابلو برق منزل می باشند لذا تمامی سرخط ها می بایست وارد تابلو شده و از طریق رله های هوشمند داخل تابلو کنترل شوند. رله های تابلویی اکثرا آمپر های بالاتری از رله های پشت کلیدی را پشتیبانی می کنند.

3. سیستم های هوا و یا خانه هوشمند بیسیم که همانند روش اول بوده با این تفاوت که رله های پشت کلیدی به تجهیزات دیگر به شکل با سیم وصل نمی شوند و مناسب خانه های ساخته شده می باشند که نیاز به تخریب نباشد.( استفاده از این سیستم به علت عدم وجود سیستم کنترل دستی و باگ های نرم افزاری پیشنهاد نمی شود )


تا اینجا  با نحوه اتصال سیستم روشنایی به سیستم هوشمند آشنا شدید که در سه روش در بالا شرح داده شد اما در روشهای اول و دوم سرخط به رله متصل شد اما چگونه کنترل می شود؟؟ در ادامه شرح خواهیم داد:

روش های کنترل رله

بخش اول

الف) در سیستم اول دو نوع رله پشت کلیدی در بازار موجود می باشد نوع اول از یک طرف به سرخط ها متصل شده و از طرف دیگر از طریق سوکت هایی به کلید هوشمند متصل می شوند و کلید هوشمند نیز توسط یک کابل cat6 به دیگر تجهیزات متصل می شود لذا اگر فرض کنیم 1 اتاق با 3 رخط داریم هر 3 سرخط به پشت کلید رفته و به رله ها متصل شده و از طریق کلید، گوشی تلفن همراه و غیره قابل کنترل می شود.

ب) در سیستم اول نوع دوم رله های پشت کلیدی به کلید هوشمند متصل نشده و مستقیما توسط یک کابل cat6 وارد سیستم شبکه هوشمند می شوند و تمام قابلیت های بیان شده را به خود میگیرند.

بخش دوم

در سیستم هایی که از رله داخل تابلویی استفاده می شوند کار ساده تر به نظر می رسد زیرا رله ها نسبت به پروتکل مورد استفاده در سیستم های مختلف به شبکه هوشمند در داخل تابلو متصل می شوند و از طرف دیگر سرخط ها نیز متصل شده و هوشمند می شوند.


در این بخش آموزش هوشمند سازی ساختمان با اتصال سرخط های روشنایی به سیستم هوشمند آشنا شدیم.

قطعا ابهامات زیادی از نحوه عملکرد سیستم در ذهن شما می باشد. اما نگران نباشید این آموزش قدم به قدم می باشد و خواهشمند است تمرکز خود را بر روی همین بخش گذاشته و با چندین بار مطالعه فقط همین بخش را فرا گیرید زیرا بخش های بعدی مکمل اطلاعات فوق می باشد و ابهامات را رفع خواهند کرد.

امیدوارم از مطالعه بخش دوم آموزش هوشمند سازی ساختمان لذت برده باشید.

خانه هوشمند


آموزش هوشمند سازی ساختمان بخش سوم

در بخش دوم  به نحوه اتصال سرخط های روشنایی آشنا شدیم. در بخش سوم آموزش هوشمند سازی ساختمان به این می پردازیم که برای روشن شدن یک لامپ ابتدا یک جفت سیم فاز و نول و یک عدد کلید مورد نیاز می باشد. در سیستم هوشمند نیز کنترل به همین شکل است اما با تجهیزات خودکار، فاز و نول خروجی از لامپ به رله متصل شده و رله با توجه به نوع پروتکل به کلید لمسی متصل می شود.

حال نحوه ارتباط میان کلید و ماژول های دیگر چگونه است؟ در این بخش از آموزش هوشمند سازی ساختمان با توجه به سیستم های متفاوت هوشمند سازی به بررسی تک تک آنها به شکل جداگانه خواهیم پرداخت:

ارتباط میان کلید و ماژول های دیگر

مدل اول:  در سیستم اول کلیه تجهیزات همانند یک کامپیوتر دارای مغز داخلی قابل برنامه نویسی می باشند لذا همانند شبکه سازی کامپیوتر ها هر کدام یک ip مخصوص به خود را داشته و از هر جا می توانند به کابل cat6 متصل شده و وارد سیستم شوند.

در این سیستم هر کلید در هر کجا که قرار دارد با یک کابل cat6 وارد شبکه می شود و رله نیز از طرفی دیگر به کابل متصل شده و وارد سیستم می شود.

تا این مرحله اگر توسط ماژول شبکه سیستم هوشمند و توسط کامپیوتر خود به سیستم هوشمند متصل شوید و وارد نرم افزار سیستم مربوطه شوید با یک جستجو کلید ها و رله ها را پیدا خواهید کرد.

مرحله بعد شناساندن رله به کلید می باشد که در تمامی سیستم های هوشمند به شکل پیش فرض این برنامه ریزی انجام شده است و فقط نیاز است شما به عنوان برنامه نویس سیستم به سیستم بگویید کدام کانال کدام رله با کدام دکمه کدام کلید روشن شود و کار برنامه نویسی داخل منزل تمام است.

برای کنترل از راه دور باید وارد ماژول شبکه شده و نرم افزار مربوطه را در گوشی تلفن همراه نصب نمایید و به شکل همزمان IP رله ها و کانال های آن ها را بدست آورده و داخل نرم افزار گوشی تلفن همراه وارد نمایید.

اگر تا اینجا متوجه نحوه عملکرد سیستم روشنایی هوشمند نشده اید مثال زیر را با تمرکز کامل مطالعه بفرمایید:

نحوه عملکرد سیستم روشنایی هوشمند

مثال: فرض کنید 2 سر خط داریم یکی در پذیرایی و دیگری در اتاق خواب نحوه اتصال آن ها به رله مهم نیست زیرا به هر شکلی از جمله داخل تابلویی و یا پشت کلیدی به سیستم متصل شده باشند از این به بعد فقط یک IP  می باشند و نوع ماژول ارتباطی مهم نمی باشد.

فرض میکنیم سر خط داخل اتاق خواب به رله پشت کلیدی متصل است که 3 کانال رله دارد و سر خط داخل پذیرایی به رله تابلویی که 4 کانال دارد ( هر کانال یک رله می باشد یعنی توانایی کنترل 1 سر خط) لذا تا اینجا 2 ماژول هوشمند متصل به سیستم داریم به ماژول پشت کلیدی IP زیر را اختصاص می دهیم :

192.168.1.1
192.168.1.2
192.168.1.3

اعداد اول، دوم ثابت می باشند و عدد سوم معرف ماژول و عدد چهارم کانال رله می باشد. اگر سر خط داخل اتاق خواب به کانال 1 رله پشت کلیدی متصل باشد IP آن اعداد زیر می باشد.
192.168.1.1
به همین ترتیب اگر سر خط پذیرایی به کانال 1 رله داخل تابلویی متصل باشد IP زیر IP ماژول و کانال این سرخط می باشد:
192.168.2.1

تبریک میگویم مرحله سخت کار را انجام داده اید از این پس فقط نیاز است این عدد را در نرم افزار کلید و قسمت مربوط به دکمه ای که می خواهید این سرخط ها را کنترل کند وارد نمایید. به همین شکل همین اعداد را اگر در نرم افزار مربوطه در گوشی تلفن همراه وارد نمایید کنترل از راه دور این سرخط ها ممکن خواهد شد.


مدل دوم:  در سیستم های نوع دوم سیستم هوشمند دارای یک مغز می باشد و کلیه ماژول ها به آن متصل شده و و نیاز به اتصال به مغز ماژول های مختلف نمی باشد و فقط نیاز است به مغز سیستم متصل شده و ماژول مورد نظر به آن شناسانده شده و تنظیمات نسبت به نوع پروتکل ارتباطی همانند بالا انجام شود.

امیدوارم بخش سوم آموزش هوشمند سازی ساختمان مورد توجه شما عزیزان گرفته باشد.


بخش 4 آموزش هوشمند سازی  خانه

در بخش های گذشته آموزش هوشمند سازی ساختمان از نحوه اتصال فیزیکی (سیم کشی) تجهیزات روشنایی به سیستم هوشمند و نحوه عملکرد سیستم هوشمند داخل منزل و از راه دور آشنا شدید؛ همینطور آموختید تجهیزات روشنایی یک منزل را چگونه می توان هوشمند نمود.

در این بخش به بررسی حسگر ها و نحوه عملکرد آنها و همچنین ضرورت استفاده از آن ها در خانه هوشمند خواهیم پرداخت. در ابتدا نیاز است حسگر های متداول مورد استفاده در خانه های هوشمند معرفی شده و سپس در ادامه به نحوه عملکرد یکایک آن ها خواهیم پرداخت.


حسگر تشخیص میزان روشنایی

واحد اندازه گیری میزان روشنایی یک محیط لوکس می باشد. این حسگر میزان روشنایی محیط را تشخیص داده  و سپس به واحد لوکس تبدیل کرده و برای برنامه ریزی در اختیار کاربر قرار می دهد.

اما کاربرد این سنسور چیست؟

در واقع کاربرد های این سنسور بسیار زیاد است و فقط برای درک نحوه عملکرد آن به ارائه مثال هایی خواهیم پرداخت.

فرض کنید سایه بان ویلای شما برقی بوده و به سیستم هوشمند متصل است با تشخیص میزان نور محیط میتوان میزان باز و یا بسته بودن سایه بان را به شکل اتوماتیک کنترل نمود به همین شکل پرده های برقی در صبح هنگام بیدار شدن از خواب وقتی نور به میزان خاصی میرسد باز شده و در شب با کاهش میزان نور بسته خواهد شد.

از طرفی دیگر استاندارد های زیادی برای میزان روشنایی نسبت به محیط و نوع کاری که اشخاص در آنجا انجام می دهند تعریف شده است.

به عنوان مثال 600 لوکس روشنایی لازم برای مطالعه می باشد 300 لوکس مناسب برای تماشای تلویزیون لذا با استفاده از این سنسور آسیبی از نور محیط  متوجه چشمان شما نخواهد بود.

گاها از این سنسور می توان در سیستم های امنیتی منزل استفاده کرد به این شکل که در شب با کاهش نور محیط به شکل خودکار تجهیزات روشنایی و صوتی و تصویری منزل شروع به فعالیت کرده و پس از مدتی خاموش شوند.


 

همانطور که بیان شد کاربرد های این سنسور بی شمار است و می توان نسبت به سلیقه و خلاقیت کاربر برنامه های متفاوتی به آن داد. در بخش های بعدی به بررسی کامل دیگر سنسور ها و کاربری آنها خواهیم پرداخت.

با تشکر ویژه از همراهی شما خواننده عزیز با این بخش آموزش هوشمند سازی ساختمان میرای


بخش پنجم آموزش

در بخش گذشته با حسگر تشخیص میزان روشنایی و برخی از کاربری های آن آشنا شدیم. اگر تا به اینجا با تمرکز کامل مطالب عنوان شده را مطالعه کرده باشید قطعا متوجه این موضوع شده اید که سیستم هوشمند ساختمان یک سیستم کاملا انعطاف پذیر می باشد و با توجه به نیاز، سلیقه و میزان اطلاعات مصرف کننده می تواند متغیر باشد.

برخی از کاربران این سیستم پس از گذراندن دوره های برنامه نویسی و کاربری هوشمند سازی ساختمان برنامه های بسیار کاربردی و جدیدی نسبت به خلاقیت خود به وجود می آورند.

عملا سیستم هوشمند سازی ساختمان را می توان یکی از معدود سیستم های نامحدود از نظر انعطاف پذیری دانست. در ادامه به بررسی یکی دیگر از سنسور های خانه ی هوشمند با نام سنسور تشخیص دما خواهیم پرداخت:

سنسور ترموستات و کلید های ترموستاتیک

عملکرد این حسگر قطعا برای بسیاری از شما آشنا می باشد تشخیص میزان دما و تبدیل آن به واحد سانتی گراد و نمایش آن و یا ارسال آن برای برنامه ریزی نحوه عملکرد این سنسور می باشد.

اما کاربرد اصلی آن برای اتومات سازی تجهیزات سرمایشی و گرمایشی می باشد. این سنسور انواع مختلفی دارد و نسبت به کاربرد از آن استفاده می شود.

به عنوان مثال برای اتومات سازی کولر آبی نیاز به یک سنسور تشخیص دما و 3 رله به جهت کنترل پمپ، دور کند و دور تند می باشد. برای کنترل فن کوئل نیاز به کلید ترموستاتیک می باشد این نوع کلید ها به سنسور های دما مجهز بوده و نسبت به میزان دما دور های مختلف فن کوئل را تنظیم می کند.

برای کنترل سیستم پکیج و گرمایش از کف با استفاده از رله برای باز و بسته کردن شیر های برقی و سنسور دما برای تعیین زمان باز و بست آن ها نیاز است.

از طرفی دیگر فرض کنید در ساکن تهران هستید و ویلایی در شمال کشور دارید با شرایط خاص دمایی شمال کشور گرم شدن یک ویلای متوسط با حداکثر تجهیزات گرمایشی و یا سرد شدن آن حداقل نیمروز زمان خواهد برد در این حالات سنسور دما میزان دمای منزل را به گوشی تلفن همراه شما ارسال خواهد کرد تا با توجه به میزان گرمی و سردی قبل از شروع سفر منزل خود را به دمای مورد نظر برسانید.

با تشکر ویژه از شما خواننده عزیز که تا اینجا با ما همراه بودید.


آموزش هوشمند سازی ساختمان بخش 6

در این بخش به معرفی یکی از کاربردی ترین ماژول های تجهیزات خانه هوشمند خواهیم پرداخت.

نام این ماژول ارسال و دریافت کننده امواج مادون قرمز می باشد این ماژول داخل تجهیزات حسگر های خانه هوشمند دسته بندی میگردد و به جهت کنترل تجهیزات برقی منزل به شکل بی سیم کاربرد دارد.

ماژول ارسال و دریافت کننده امواج مادون قرمز

در واقع ارسال و دریافت کننده به شکل جداگانه عمل می کنند ولی گاها در یک پکیج نیز عرضه می شوند. ماژول ارسال کننده امواج مادون قرمز به جهت کنترل تجهیزات برقی منزل به عنوان مثال اسپیلت کاربرد دارد.

نحوه کنترل به این شکل است که تمامی دکمه های موجود بر روی کنترل اسپیلت مورد نظر در سیستم هوشمند تعریف می شود و همین دکمه ها در گوشی تلفن همراه و یا کلید هوشمند تعریف می شود.

لذا با لمس بر روی یک آیکن در در گوشی تلفن همراه شما موج مورد نظر به عنوان مثال روشن کردن اسپیلت همانند فشردن کلید آن بر روی کنترل به سمت اسپیلت ارسال می شود و اسپیلت شروع به کار می کند.

همانطور که در مثال بالا مشخص است کلیه تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی منزل که دارای کنترل هستند کاملا قابل اتومات سازی و کنترل از راه دور می باشند.

به همین شکل دریافت کننده امواج مادون قرمز به جهت تعریف کنترلی همه کاره می باشد کنترلی همانند کنترل تلویزیون با این اختلاف که تلویزیون، سیستم صوتی، پرده برقی، سیستم سرمایشی و گرمایشی، سیستم مخصوص بیماران قلبی، سیستم امنیتی، سناریو ها، همه و همه تنها در یک کنترل گنجانده شده است.

روش کار سیستم

روش کار به این شکل است که تمامی سیستم ها در کنترل بیان شده تعریف می گردد و یک دریافت کننده با کنترل مورد نظر هماهنگ شده و ارسال کننده ها در تمامی مناطق مورد نظر متصل می شوند با اینکار کلیه تجهیزات برقی منزل شما توسط یک کنترل در دستان شما است.

لازم به ذکر است این سیستم دارای هیچ محدودیتی نیست و با استفاده از یک سیستم فید بک می توان با قاطعیت کلیه سیستم های برقی منزل را کنترل و اتومات نموده و از راه دور در دسترس قرار داد.


از دیگر کاربرد های این سیستم پشتیبانی بسیاری از سیستم ها از راه دور می باشد امروزه اکثریت قریب به اتفاق تجهیزات برقی منزل از جمله یخچال، ماشین لباسشویی، تلویزیون، چایساز و….دارای کنترل می باشند.

لذا برای تنظیم و پشتیبانی نرم افزاری این تجهیزات دیگر نیاز به حضور فیزیکی در محل نمی باشد و می توان از راه دور کلیه تنظیمات را انجام داد.

6 پاسخ
 1. کامیار
  کامیار says:

  بسیار کامل و مفید بود. فقط یه سوال کلاسای حضوری آموزش هوشمند سازی شرایطش چجوریه؟ محلش زمانش ؟ اگر بخوایم شرکت کنیم!
  خسته هم نباشید.

  پاسخ دادن
 2. Admin
  Admin says:

  دوستان علاقه مند به آموزش هوشمند سازی توجه داشته باشند پس از برگذاری اولین دوره آموزش هوشمند سازی باز هم در خصوص علاقه مند بودن اطلاعات خود را از طریق صفحه مربوطه ارسال نمایند تا در زمان بعدی با شما جهت هماهنگی تماس گرفته شود.

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =