اتوماسیون منزل

اتوماسیون منزل

احتمالا اولین سوالی که برای اولین بار بعد از شنیدن هوشمند سازی ساختمان یا اتوماسیون منزل به ذهن بسیاری خطور می کند، این است که اصلا هوشمندسازی چیست؟ و چرا من باید خانه ام را هوشمند کنم؟

چرا تکنولوژی هوشمند در منازل؟

اتوماسیون منازل تاریخچه پیشینی دارد. پیدایش محصولات خانه هوشمند به سال 1975 میلادی بر می گردد زمانیکه یک شرکت در اسکاتلند فرایندی را توسعه داد که این فرایند پروتکلی است که به محصولات سازگار با هم اجازه میدهد تا از طریق سیم های برق خانه به هم متصل باشند و نیاز به کابل اختصاصی برای شبکه کردن دستگاهها به یکدیگر نیست.

امروزه با توجه به بحث هایی كه در ارتباط با واقعی شدن قیمت انرژی و حذف یارانه های مربوط به آن در کشور مطرح است، افزایش هزینه های مصرف انرژی محتمل به نظر می رسد.

بنابراین لزوم استفاده از هوشمند سازی خانه بیش از پیش پر رنگ تر شده است. علاوه بر این، با توجه به پایان پذیر بودن منابع انرژی و اثرات مخرب مصرف بی رویه آن بر محیط زیست، میتوان همگام با جامعه جهانی، با استفاده از تكنولوژی های نوین، در كاهش مصرف انرژی سهیم شد..

اتوماسیون خانه

اتوماسیون به زبان ساده یعنی اتوماتیک کردن عکس العمل ها نسبت به برخی از رویدادها . با این تعریف حتی یک سیستم اعلام سرقت و یا اعلام حریق و… به تنهایی نوعی از اتوماسیون هستند.

سیستم های بیسیم و یا کلید های بیسیم که نوعی اتوماسیون به حساب می آیند .

امروزه نماینده ها و فروشنده های این کلید و سیستم آن را به عنوان سیستم هوشمند  با قیمت های بالابرای مشتریان خود فاکتور میکنند.

شاید اصلی ترین هدفی که برای هوشمندسازی در ذهن دارید کنترلی شدن همه تجهیزات منزل است. اما آنچه بهتر است بدانید این است که متخصصان این رشته هرگز به این موضوعات به عنوان اهداف اصلی اتوماسیون نمی نگرند.

هدف اصلی متخصصان اتوماسیون

اولین و مهمترین هدفی که متخصصان اتوماسیون منزل دنبال می کنند تجهیز ساختمان به پردازشگرهای مورد نیاز برای تأمین ایمنی و امنیت بیشتر و بهینه سازی مصرف انرژی و زمان است.

پس از آن ارائه خدمات کنترلی شدن تجهیزات و لوکس کردن قابلیت ها بعنوان گزینه های کم هزینه ای که به راحتی قابل دستیابی هستند و می توانند در ایجاد حسی زیبا از زندگی در رفاه بیشتر نقش داشته باشند، مورد توجه قرار می گیرند.

افراد بسیاری به دلیل اتصال های برق و یا حوادث پس از وقوع زلزله دچار صدمات جسمی و جانی و مالی می شوند، خانه هایی که دستخوش سرقت یا حریق می شوند، باغچه هایی که به علت مشکل آبیاری غیرمنظم از بین می روند، سیستم های سرمایش-گرمایشی که بی وقفه در حال مصرف انرژی هستند.

حتما شنیده اید که به علت نشت گاز و یا ترکیدگی لوله همسایه ها ، خانه دیگر همسایه ها تخریب شده باشد. این ها مجموعه مثال هایی از حوادثی هستند که انسان ها به دلیل مشکلاتی از قبیل مشغله ذهنی، کمبود فرصت و یا خطای انسانی با آن روبرو هستند.

آنچه هوشمندسازی به شما ارایه می کند جلوگیری از این آسیب هاست. به طور مثال اگر شما یک خانه هوشمند داشته باشید، در هنگام وقوع حوادث بدون نیاز به دخالت انسان آب و گاز قطع می شود!

 

مزیت های اصلی اتوماسیون منزل

  1. صرفه جویی در مصرف انرژی : با مدیریت تمام منبع های انرژی از قبیل نور و صدا و تمامی وسائل برقی مصرف انرژی در منزل به شکل قابل توجهی کاهش پیدا می کند.
  2. رفاه و آسایش: تمامی محصولات منزل شما برنابر سلیقه و خواست شما برنامه نویسی می شوند و در زمان دلخواهتان بطور خودکار خدماتی که انتظار دارید را به شما ارائه می کنند.
  3. کنترل مرکزی و از راه دور: یکی از مهم ترین آپشن های پیاده سازی سیستم هوشمند در منزل ایجاد امنیت فراوان از طریق سنسور ها و سیستمهای اطلاع رسانی است که وقتی شما در منزل حضور نداشته باشیدکوچک ترین حرکتی که انجام شود از طریق sms به اطلاع شما می رسد و شما حتی می توانید با گوشی هوشمند خود به دوربین های منزل متصل شوید و بطور کامل همه چیز را کنترل کنید.

زندگی آرام در منزل هوشمند

اگر به دنبال زندگی مرفه میگردید اما تمایلی به داشتن خدمت کار ندارید خوشبختانه علم روزافزون و پیشرفت چشمگیر علم فناوری به شما این امکان میدهد که از رفاهی در سطح بالا برخوردار باشید در خانه هوشمند تمایلات سرمایشی و گرمایشی شما در نظر گرفته میشود و دما آن گونه است که شما میخواهید. این هوشمندی باعث میشود که انرژی، زمانی شما در منزل نیستید به هدر نرود.

شاید خاموش یا روشن کردن چراغها و یا تلویزیون کار ساده ای به نظر برسد اما بعد از یک روز سخت کاری وقتی توان بلند شدن را ندارید همه این کار ها با فشار یک دکمه صورت میگیرد. این فقط بخش کمی از مزایای خانه هوشمند است. با میرای همراه باشید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 5 =