خانه لوکس

اصطلاحات رایج در هوشمند سازی ساختمان

اصطلاحات رایج در هوشمند سازی ساختمانReviewed by Admin on Apr 5Rating: 3.5اصطلاحات رایج در هوشمند سازی ساختمان - میرایاصطلاحات رایج در هوشمند سازی ساختمان Home automation is the use of one or more computers to control basic homefunctions and features automatically and some

سلام

در این مقاله قصد داریم اصطلاحات رایج در هوشمند سازی را به شما معرفی کنیم که تا حدودی با آن ها آشنا شوید و البته تفاوت ها و شباهت های بین این اصطلاحات را بررسی می کنیم.

اصطلاحات رایج در هوشمند سازی ساختمان

Home automation is the use of one or more computers to control basic homefunctions and features automatically and sometimes remotely. An automated homeis sometimes called a smart home .

اتومات سازی منزل و یا همان خانه هوشمند به معنای استفاده از یک یا چندین کامپیوتر برای کنترل عملیات های اصلی و پایه ای منزل به شکل اتوماتیک و گاها از راه دور می باشد.

A building management system (BMS), is a computer-based control system installed in buildings that controls and monitors the building’s mechanical and electrical equipment

سیستم مدیریت ساختمان، سیستم کنترل بر مبنای کامپیوتر می باشد که در ساختمان نصب شده و کنترل و مانیتور تجهیزات برقی و مکانیکی منزل را بر عهده می گیرد.

همانطور که از تعاریف بالا مشخص است اولین اختلاف روشن خانه هوشمند و سیستم مدیریت ساختمان در نوع تجهیزات کنترلی می باشد.

خانه هوشمند توانایی کنترل تجهیزات برقی را دارد در حالی که سیستم مدیریت ساختمان توانایی کنترل و مانیتور تجهیزات برقی و مکانیکی را بر عهده دارد.

امروزه این دو سیستم بسیار به هم نزدیک شده و قابلیت های زیادی را از یکدیگر به ارث برده اند ولی همچنان اختلافات اساسی میان آن ها باقی است.

سو استفاده از نام BMS

متاسفانه در کشور ما بسیاری از شرکت ها با عنوان BMS مشغول به هوشمند سازی منازل هستند و حتی گاها مشاهده می شود برند BMS را بر روی هوشمند سازی ساختمان می گذارند. برای واضح تر شدن این اختلافات به توضیح آن به بیان ساده تر میپردازیم:

مانیتور خانه که در سیستم مدیریت ساختمان انجام می شود شامل بررسی دقیق نحوه عملکرد سیستم ها می باشد.

سیستم های تهویه، پمپ ها و تمامی تجهیزات نسبت به عملکردشان مانیتور شده و کنترل می شوند، سرویس های دوره ای آن ها در زمان مشخص و یا بعلت عدم کارکرد صحیح هشدار داده می شود.

مصرف کننده های بیش از حد مجاز انرژی مشخص می شوند و… همانطور که مشخص است و از روی اسم این سیستم مشهود است عملکرد مدیریتی محور اصلی این سیستم را در بر میگیرد.

در برج های چندین طبقه کنترل، مانیتور و رسیدگی به تمامی تجهیزات مکانیکی و برقی کار بسیار دشوار و عملا غیر ممکن می باشد. اما این سیستم تمامی تجهیزات حتی روشنایی راهرو ها و افت ولتاژ آنها و…. همه و همه را کنترل می کند. و به مدیریت برج هشدار های لازم را صادر می نماید.

اگر به موضوعات اسمارت بیلدینگ علاقه مند هستید می توانید از مقاله آموزش هوشمند سازی ساختمان استفاده کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + هجده =