تجهیزات خانه هوشمند پردازنده مرکزی

تجهیزات خانه هوشمند

تجهیزات خانه هوشمندReviewed by امین عباسی on Jan 17Rating: 5.0تجهیزات خانه هوشمند - وسایل هوشمند سازی ساختمان - میرایوسایل هوشمند سازی ساختمان چیست؟ در این مقاله به معرفی کلیدی ترین تجهیزات خانه هوشمند و وسایل مورد استفاده در هوشمند سازی ساختمان می پردازیم. شرکت میرای

وسایل هوشمند سازی ساختمان چیست؟ تجهیزات خانه هوشمند کدامند؟ در این مقاله به معرفی کلیدی ترین تجهیزات خانه هوشمند و وسایل مورد استفاده در هوشمند سازی ساختمان می پردازیم. همچنین علاقه مندان به بهره وری از خدمات میرای جهت هوشمند سازی منزل خود، میتوانند به صفحه مشاوره هوشمند سازی ساختمان مراجعه کنند و اطلاعات مفیدی بدست آوردند.

با ما همراه باشید…

وسایل هوشمند سازی ساختمان

تجهیزات و وسایل خانه هوشمند در دو بخش سخت افزار و نرم افزار دسته بندی می شوند. خانه هوشمند به معنای استفاده از تجهیزات الکترومکانیکی به منظور افزایش قابلیت های یک منزل، کاهش مصرف انرژی و حذف خطاهای انسانی است. وسایل هوشمند سازی ساختمان در بخش سخت افزار شامل پردازنده مرکزی، رله ها، سنسور ها، پنل دیواری، کلید های لمسی و…است. تجهیزات هوشمند سازی ساختمان در نرم افزار نیز شامل برنامه هایی جهت اتوماسیون، نمایش آنلاین و کنترل تجهیزات یک خانه هوشمند می باشد. در بخش های بعد به شکل تفضیلی به بررسی انواع تجهیزات خانه هوشمند خواهیم پرداخت.

پردازنده مرکزی خانه هوشمند

عموما هسته مرکزی وسایل هوشمند سازی ساختمان می باشد و از میکروکنترلر و یا میکروپروسسور برای اینکار به همراه تجهیزات دیگر استفاده می شود. پردازنده مرکزی یک خانه هوشمند وظیفه برقراری ارتباط میان تمامی اجزاء و اجرای برنامه های از پیش تعیین شده را به عهده دارد. پردازنده ها با توجه به توانایی پردازش اطلاعات و قابلیت های ارتباط با اجزای مختلف هوشمند سازی ساختمان در دسته بندی های متفاوتی قرار میگیرند.

تجهیزات خانه هوشمند پردازنده مرکزی

تجهیزات خانه هوشمند پردازنده مرکزی

سنسورهای هوشمند سازی ساختمان

یکی دیگر از وسایل هوشمند سازی ساختمان سنسور ها هستند. سنسور ها تجهیزات هوشمندی می باشند که اطلاعات را از محیط اطراف جمع آوری کرده و در اختیار پردازنده مرکزی قرار می دهند. با توجه به نوع قابلیت مورد انتظار از سیستم هوشمند منزل سنسور های مختلفی قابل انتخاب است. سنسور حرکتی، نشت آب، دما، ارسال امواج مادون قرمز، ارسال امواج رادیویی و… نمونه ای از وسایل پرکاربرد در هوشمند سازی ساختمان می باشند. در زیر چند نوع از سنسور های کاربردی هوشمند سازی ساختمان بررسی خواهد شد.

وسایل هوشمند سازی ساختمان سنسور

وسایل هوشمند سازی ساختمان سنسور

 • سنسور TIP: یکی از تجهیزات کاربردی هوشمند سازی ساختمان است که دما و حرکت را به شکل لحظه ای به پردازنده مرکزی انتقال می دهد و با توجه به تعبیه شدن سنسور ارسال امواج مادون قرمز توانایی کنترل تجهیزات بی سیم مانند تلویزیون، دستگاه دیجیتال، هود و… را داراست.
 • سنسور PIR: پرکاربرد ترین سنسور در میان وسایل هوشمند سازی ساختمان است. از این سنسور برای تعریف سیستم امنیتی هوشمند، اتوماسیون روشنایی و… استفاده می شود.
 • سنسور مگنت درب و پنجره: از این سنسور که به شکل مغناطیسی باز و بسته بودن درب و پنجره تشخیص داده و اطلاعات را به شکل لحظه ای به پردازنده مرکزی انتقال می دهد.
 • سنسور RF: این سنسور در میان تجهیزات هوشمند سازی ساختمان جزو محبوبترین سنسور ها است. فرض کنید کلید و یا ریموت درب پارکینگ خود را فراموش کرده اید و یا مهمانان شما در حال ترک منزل شما هستند دیگر نیازی نیست برای باز کردن درب پارکینگ به لابی منزل خود بیایید زیرا این سنسور قابلیت باز کردن درب ورودی ساختمان و درب پارکینگ را از طریق تلفن همراه و پنل دیواری مهیا می سازد.

سنسور های بسیار زیادی در تجهیزات خانه هوشمند قابل استفاده است که در اینجا به شکل مختصر به پرکاربردترین آنها پرداخته شد.

تجهیزات خانه هوشمند: پنل دیواری

پنل های دیواری به شکل های مختلفی در تجهیزات هوشمند سازی ساختمان وجود دارند بسیاری از آنها قابلیت اتصال به تجهیزات مختلف را نداشته و فقط خطوط روشنایی و سرمایشی و گرمایشی شما را کنترل می کنند. ولی پنل هوشمند میرای قابلیت های بسیار زیادی را ارائه می دهد که در این بخش به تفضیل در مورد آن توضیح خواهیم داد و از طریق کلیپ هایی نحوه عملکرد آن را بررسی خواهیم کرد.

پنل لمسی خانه هوشمند

پنل لمسی خانه هوشمند

صفحه اول

صفحه ای است که در آن می توان از عکس و یا آیکون برای نمایش محیط های مختلف استفاده نمود در این صفحه به دو شکل تقسیم بندی انجام می شود. برای محیط های کوچک تقسیم بندی به شکل تجهیزات مورد استفاده در یک خانه هوشمند و در محیط های بزرگ بخش بندی به شکل محیط های گوناگون یک ساختمان هوشمند. از این صفحه می توانید به کلیه تجهیزات برقی منزلتان چه با سیم و چه بی سیم دسترسی داشته باشید. اطلاعات مفید و کاربردی از آن استخراج کنید و اتوماسیون منزل هوشمند شما از این بخش قابل اجرا است.

 

 

صفحه اصلی

در این صفحه پر کاربرد ترین وسایل هوشمند سازی ساختمان قرار داده می شوند که برای کنترل و نمایش تجهیزات مختلف نیاز به حرکت به بین صفحات مختلف نباشد. روشنایی های پر مصرف، سناریو های پر کاربرد، سنسور های منزل، پرده های برقی همه و همه در این بخش قابل تعریف است. استفاده از عکس های واقعی منزل و یا آیکون ها طبق سلیقه مشتری در این بخش امکان پذیر است.

 

 

صفحه سرمایش و گرمایش

در این صفحه اتوماسیون سیستم های سرمایشی و گرمایشی به شکل انتخاب دمای مورد نظر شما در یک اسلایدر و یا روشن و خاموش نمودن آنها قابل انجام است.

 

 

صفحه سناریو ها

هر شخصی در منزل خود همواره از یک روشنایی خاصی برای تماشای تلویزیون از دمای خاصی برای حضور خود در منزل و به همین شکل از سناریو های متفاوتی برای حضور مهمانان استفاده می کند در این بخش می توان سناریو های مورد نساز مصرف کننده را تعریف نموده و کلیه وسایل یک خانه هوشمند را کنترا و اتومات نمود.

 

 

صفحه سرگرمی

در این صفحه که به صفحه اطلاعات هوشمند معروف است، اخبار روز، تقویم، مناسبت ها، وضعیت جوی و…. نمایش داده می شود.ک

 

 

صفحه آب و هوا

یکی دیگر از تجهیزات هوشمند سازی ساختمان اطلاعات نرم افزاری است و یکی از اطلاعات مفید و کاربردی اطلاعات وضعت هوا می باشد، میزان بارندگی، دما، رطوبت، فشار هوا، سرعت باد، آلودگی هوا و… همه و همه از جمله اطلاعات کاربردی است که هر روزه هر شخص با آنها سرو کار دارد.

 

صفحه سیستم امنیتی

در این بخش می توان سیستم امنیتی هوشمند را فعال و غیر فعال نمود و بسیاری از تجهیزات خانه هوشمند را کنترل کرد که برای کیب اطلاعات بیشتر لطفا کلیپ زیر را تماشا کنید.

 

 

نرم افزار تلفن همراه:

اپلیکیشن خانه هوشمند

اپلیکیشن خانه هوشمند

همانطور که بیان شد نرم افزار بخش جدایی ناپذیر وسایل هوشمند سازی ساختمان است.کنترل از راه دور و نزدیک کلیه تجهیزات هوشمند سازی ساختمان، اطلاع همیشگی از وضعیت منزل و…. همه و همه از نیاز های روزمره هر انسان است.

شیر های برقی:

شیر های برقی برای کنترل آب و گاز در منزل هوشمند استفاده می شوند. تا حالا حتما برای همه پیش آمده است که بیرون از منزل خود هستند و نیاز دارند اجاق گاز خود را خاموش کنند و یا ابتدای سفر به یاد می آورند که گاز و آب خود را نبسته اند این تجهیزات هوشمند سازی ساختمان نیز از جمله وسایل هوشمند کاربردی می باشند.

 

دستیار صوتی فارسی

جدیدترین تکنولوژی هوشمند سازی ساختمان می باشد و از کاربردی ترین تجهیزات هوشمند سازی ساختمان است. با کمک این تکنولوژی می توانید با خانه خود صحبت کنید و دستورات خود را به شکل صوتی به منزل هوشمند خود انتقال دهید.

 

 

رله های هوشمند

رله ها پرکاربردترین وسایل هوشمند سازی ساختمان می باشند.

وظیفه آنها قطع و وصل جریان برق به تجهیزات مصرف کننده است. اما این قطع و وصل کارایی بسیاری در خانه هوشمند می تواند داشته باشد. ساده ترین کاربرد آن کنترل روشنایی سیستم هوشمند است.

بدین ترتیب با رله ای که از طریق پنل دیواری و تلفن همراه جریان برق را قطع و وصل می کند می توان روشنایی، سیستم های سرمایشی و گرمایشی، شیرهای برقی، پرده های برقی و بسیاری دیگر از تجهیزات هوشمند را کنترل نمود.

هر رله توانایی کنترل 1 سرخط را دارد به عنوان مثال می توان سرخط را با پل های کلید سنتی در سیستم روشنایی مقایسه کرد یعنی یک لوستر در منزل با یک کلید دو پل روشن می شود پس دارای دو سرخط است و نیاز به کنترل از طریق 2 رله دارد.

تعداد رله ها با واژه کانال بیان می شوند به عنوان مثال یک ماژول رله که دارای 12 کانال است توانایی کنترل 12 سرخط را دارد. در سیستم های سرمایشی و گرمایشی نسبت به نوع سیستم سرخط های کنترلی متفاوت است فن کوئل دارای 3 سرخط برای دور های تند کند و متوسط است بدین ترتیب هر سیستم نسبت به نوع آن می تواند تعداد سرخط های متفاوتی داشته باشد.

TCP/IP چیست؟

این ماژول وظیفه ترجمه دستورات سیستم هوشمند به زبان قابل فهم برای مودم و یا روتر را دارد.

اگرچه در سیستم های هوشمند نوین دیگر نیازی به این ماژول نیست و تجهیزات خانه هوشمند می توانند به شکل مستقیم به مودم وصل شده و فرآیند اینترنت اشیاء در آنها پیاده سازی شود، ولی نمونه های قدیمی تر نیازمند استفاده از این ماژول برای ارتباط با بستر اینترنت می باشند.

سیستم صوتی خانه هوشمند

یکی از جذابترین تجهیزات خانه هوشمند، سیستم صوتی آن است! اسپیکر های سقفی متصل به آمپلی فایر که توانایی پخش موسیقی مورد نظر شما را از طریق فلش مموری رم و یا بلوتوث دارا می باشد.

سیستم صوتی برای کاربرد های مختلف در یک منزل هوشمند استفاده می شود. جدیدترین نوع این سیستم ها دارای بلوتوث برای پخش موسیقی شما از طریق تلفن همراهتان در محیط منزلتان است که برند میرای آن را به مشتریان خود ارائه می کند.

بسیاری از تلویزیون ها نیز امروزه مجهز به بلوتوث می باشند لذا می توان صدای تلویزیون را نیز از اسپیکر های قدرتمند سقفی پخش کرد و سینمای خانگی مدرن بدین شکل راه اندازی می شود. قابلیت کنترل از طریق تلفن همراه از ویژگی های منحصر به فرد این سیستم می باشد.

جمع بندی کلی تجهیزات خانه هوشمند ( حتما بخوانید! )

در نهایت لازم به ذکر است که تجهیزات خانه هوشمند محدود به ذهن انسان می باشند و هر وسیله ای را می توان با روشهای متفاوت به سیستم هوشمند ساختمان متصل نموده و از مزایای اینترنت اشیاء در آنها استفاده نمود.

تجهیزات سیستم هوشمند در ارتباط با یکدیگر و در راستای کاهش خطاهای انسانی و همچنین کاهش دغدغه های روزمره کارایی فوق العاده ای دارند. فرض کنید هر زمان که وای فای تلفن همراه شما به مودم منزلتان متصل می شود؛ به معنای این است که شما در منرل حضور دارید و سیستم های سرمایشی و گرمایشی، روشنایی ها، تلویزیون و غیره باید طبق سناریو از پیش تعیین شده با نام حضور عمل کنند و هر زمان اتصالتان قطع شد همین سیستم ها سناریو جداگانه ای را اجرا نمایند.

کاهش مصرف انرژی کاهش دغدغه های روزمره از مزایای اصلی سناریو بیان شده بود لذا به این نتیجه می رسیم که درصد کمی از مزایای هوشمند سازی ساختمان در ارتباط تک به تک تجهیزات خانه هوشمند نهفته است و درصد بالایی در ارتباط تجهیزات هوشمند سازی ساختمان با یکدیگر است.

بارها برای شما پیش آمده است که پس از ترک منزل یادتان می افتد که زیر شعله گاز را خاموش نکردید و یا نمی توانید به موقع به منزل برسید و نیاز دارید کسی این کار را برای شما انجام دهد:

اینترنت اشیاء + سیستم هوشمند + شیر برقی گاز این کار را برای شما انجام می دهند.

سیستم هوشمند دسترسی به شیر برقی گاز را از تلفن همراهتان مهیا می کند لذا از بیرون منزل می توانید گاز خود را قطع کرده و با خیال راحت به کارتان برسید. وقتی صحبت از کاهش دغدغه های می شود منظور اتوماسیون سیستم ها و عدم نیاز شما برای مدیریت تمام آنها و همچنین ارائه راه حل های مختلف برای مدیریت تجهیزات هوشمند منزلتان است که مثال بیان شده در بالا نمایانگر یکی از این راه حل ها است.

وسایل هوشمند سازی ساختمان محدود به ذهن انسان است. تا اینجای مقاله، ما به بسیاری از تجهیزات متداول هوشمند سازی ساختمان اشاره کردیم، آنچه شما در بازار هوشمند سازی می توانید به آنها دسترسی داشته باشید. اما منظور از محدودیت ذهن انسان چیست؟

حال می خواهیم با معرفی تجهیزات و وسایل هوشمند دیگر به شما اثبات کنیم هیچ محدودیتی در وسایل خانه هوشمند وجود ندارد:

فرض کنید سنسور نشت آب را به سیستم هوشمند متصل کنیم بدین ترتیب می توانیم به شکل لحظه ای از ترکیدگی و یا نشت در لوله ها مطلع شده و به محض اطلاع توسط شیر برقی آب، آب را از مرکز قطع نماییم، همانطور که میبینید با اضافه کردن یک سنسور که دسترسی به آن بسیار ساده است یکی از دغدغه های بزرگ را با راه حلی ساده از بین بردیم؛ لذا لازم است ابتدا دغدغه های انسان امروزی شناسایی شده و برای هر یک از آنها دنبال راه حل باشیم تا بتوانیم معجزه اتوماسیون ساختمان را درک کنیم.

تا اینجا وسایل هوشمند سازی ساختمان را به شکل کاربردی شرح دادیم و حال می خواهیم یک نکته اساسی را در انتهای مقاله جای دهیم:

در دنیای امروز وقتی حرف از تجهیزات هوشمند سازی ساختمان می شود همه به یاد سخت افزار های مدرن می افتند در صورتی که معجزه قرن حاضر تجهیزات و وسایل هوشمند به شکل نرم افزاری است!!

وقتی می توانیم منزل خود را به اینترنت متصل کنیم یعنی می توانیم از تمام اطلاعات روز در اینترنت نیز استفاده کنیم، دمای هوا، رطوبت هوا، پیش بینی وضعیت هوا، آلودگی هوا، اخبار روز، تاریخ، تقویم و بسیاری از اطلاعات مهم دیگر در اینترنت توسط ارائه دهنده های سرویس های مختلف به شکل رایگان در اختیار عموم قرار می گیرد لذا می توان از تمام این اطلاعات به نحو احسنت استفاده نمود.

این قابلیت وقتی ارزش خود را آشکار می سازد که بدانیم فشار هوا برای کسانی که بیماری گوش میانی دارند بسیار مهم است، برای افرادی که مبتلا به آسم هستند اطلاع از میزان رطوبت هوا حیاتی است.

پس بدین ترتیب می توان اطلاعات مورد نیاز شخص را به راحتی در اختیار او قرار داد. در کنار اطلاعات بسیاری از سرویس های اینترنتی وجود دارند که به شکل رایگان سیستم هوشمند شما را به بسیاری از تجهیزات دیگر متصل می کنند. به عنوان مثال:

به بورس کشور های مختلف متصل شده و اگر سهام خاصی از ارزش خاصی بالاتر و یا پایینتر رفت به شکل های مختلف به شما اطلاع می دهند این شکل می تواند روشن شدن یک لامپ باشد!!

فرض کنید اخطاری را سازمان های زلزله شناسی و یا بررسی آب و هوا داده اند به محض انتشار این اخطاریه، لامپ خطری در منزل شما روشن شده و می توانید با بیشترین سرعت اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید لذا تجهیزات خانه هوشمند فقط و فقط محدود به ذهن انسان است و در آینده نزدیک شاهد گسترش روزافزون این تجهیزات میان اقشار مختلف خواهیم بود.

 

هدف شرکت میرای

در آخر هدف ما ارائه تمام این سرویس های با هزینه های مقرون به صرفه به همگان در کشور عزیزمان است. اگر قصد پیاده سازی سیستم هوشمند در منرل خود را دارید، باعث افتخار ماست که بروز ترین و ارزان ترین راهکار ها را به شما تقدیم کنیم.

ممنون که تا انتهای مقاله ما را دنبال کردید و امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید و کاربردی بوده باشد.

 

2 پاسخ
  • Admin
   Admin says:

   با سلام خدمت شما دوست عزیز
   بله کلیه تجهیزات هوشمند سازی ساختمان مبرای مونتاژ و برنامه نویسی توسط متخصصان داخلی انجام می شود. برای اطلاع از ثبت اختراع محصولات به وب سایت اداره ثبت اختراعات مراجعه کنید.

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 7 =