خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند چیست؟ همه چیز راجب خانه هوشمند!

خانه هوشمند چیست؟ همه چیز راجب خانه هوشمند!Reviewed by سیاوش پیری on Jan 15Rating: 4.5خانه هوشمند چیست؟ همه چیز راجب خانه هوشمند! - شرکت میرایخانه هوشمند چیست؟ همه چیز راجب خانه هوشمند! چه تفاوت هایی با خانه معمولی دارد و استفاده از سیستم هوشمند در منازل چه مزایایی به دنبال خواهد داشت؟ در هوشمند

خانه هوشمند چیست؟ همه چیز راجب خانه هوشمند! چه تفاوت هایی با خانه معمولی دارد و استفاده از سیستم هوشمند در منازل چه مزایایی به دنبال خواهد داشت؟ در هوشمند سازی ساختمان چه تجهیزاتی کنترل می شوند و مهم ترین ویژگی های یک خانه هوشمند چیست؟

با ما همراه باشید تا به تمامی این سوال ها پاسخ دهیم:

زمانی که ما از گوشی های همراه معمولی به سمت گوشی های هوشمند حرکت کردیم، جهشی بزرگ در ارتباطات را شاهد بودیم.

به جای اینکه فقط قادر به ایجاد تماس و ارسال پیام های متنی باشیم، اکنون با تلفن های هوشمند به اینترنت متصل می شویم، ایمیل می فرستیم، پیام های لحظه ای ارسال می کنیم، فایل های مورد نیازمان را دانلود می کنیم و بسیاری کارهای دیگر که به ارتباطات نیاز دارند را انجام می دهیم.

 

خانه هوشمند چیست؟

در مورد خانه هوشمند نیز وضعیت به همین منوال است.

تفاوت اصلی خانه هوشمند با خانه معمولی در این است که همه ی وسایل در Smart Home ها به یکدیگر متصل هستند و با یک دستگاه مرکزی کنترل می شوند.

 • کنترل آب و هوا
 • چراغ ها
 • لوازم
 • قفل ها
 • و انواع مختلفی از دوربین ها که می توانند به خانه هوشمند اضافه شوند و از هر جای خانه و حتی دور از خانه قابل کنترل باشند.

 

ارتباط وسایل در خانه هوشمند چه فایده ای دارد؟

در یک کلام و به طور خلاصه جواب این است: راحت بودن!

داشتن یک خانه هوشمند باعث می شود بتوانید کارهای زیادی را با زحمت کمتری انجام دهید. کارهایی مانند تنظیم تهویه، خاموش کردن لامپ ها، روشن مایکروفر برای گرم کردن غذا و غیره.

شما می توانید برای وسایل خانه خود زمانبندی نیز تعیین کنید، بنابراین یکسری کارها در ساعات خاصی از روز به صورت خودکار انجام خواهند شد.

حتی برخی از این وسایل هوشمند قابلیت یادگیری داشته و از کارهایی که شما انجام می دهید، می آموزند، در نتیجه با فعالیت بسیار کمتری می توانید انجام خیلی کارها را به صورت خودکار به وسایل خانگی خود محول کنید.

خانه هوشمند چطور راحتی را به ارمغان می آورد؟

خانه هوشمند با استفاده از اتوماسیون و بر عهده گرفتن برخی کارهای تکراری راحتی بیشتر برای ساکنین خود به ارمغان می آورد.

از طرف دیگر، برای ایجاد فضای دلخواه در خانه هوشمند تنها یک اشاره کافی است:

سناریوها وظیفه تنظیم دقیق محیط را به عهده می گیرند.

خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند چیست؟

استفاده از یک پنل دیواری ساده و چند زبانه (از جمله فارسی) برای کنترل کلیه تجهیزات از یک نقطه مرکزی و همچنین نرم افزار تلفن همراه برای کنترل تجهیزات از تمام نقاط منزل و یا حتی تمام نقاط دنیا مزیت دیگری است که موجب سادگی زندگی در خانه هوشمند می گردد.

این سیستم می تواند بسیاری از کارهای تکراری و بازرسی های مورد نیاز را بطور هوشمند انجام دهد. بطور مثال با حضور افراد نسبت به روشن شدن روشنایی و فن کوئل اقدام نماید و یا آبیاری فضای سبز و باغچه را بطور خودکار انجام دهد و یا با تنها فشار یک دکمه حالت های از پیش تعریف شده ای را اجرا نماید و یا دما و نور و رطوبت مکان ها را در حد مطلوب تنظیم نماید.

ایمنی خانه هوشمند

در شرایط بحرانی از جمله آتش سوزی، آب گرفتگی و سرقت، خانه هوشمند اخطارهایی اعلام می کند که میتواند سهم بسزایی در پیشگیری از وقوع خرابی یا بیشتر شدن آن ایفا کند.

ویژگی خاص دزدگیر در منطقه بندی (Zone) فضاهای تحت پوشش، استفاده از سنسور دقیق تشخیص حضور شخص، مگنت های درب و همچنین کنترل و ضبط تصاویر دوربینهای مدار بسته بصورت دیجیتال ایمنی را برای منازل به شکل چشمگیری بالا می برد.

انعطاف پذیری منزل هوشمند

انعطاف پذیری در اجرا و استفاده از خصوصیات شاخص تکنولوژی هوشمند است.

با استفاده از ابزاری که این تکنولوژی در اختیار قرار می دهد، برای اضافه کردن این امکانات به منازل موجود در اکثر موارد نیاز به سیم کشی مجدد و تعویض تجهیزات موجود در منزل وجود ندارد.

استفاده از کلیدها و صفحات نمایش هوشمند برای برنامه ریزی و اجرا دستورات از داخل منزل و یا با تلفن همراه، همگی ساکنین را برای دسترسی به امکانات خانه یاری می کنند.

صرفه جویی در مصرف انرژی با ساختمان هوشمند

مدیریت مصرف انرژی در خانه هوشمند تاثیر بسزایی در صرفه جویی مصرف انرژی دارد.

وابسته کردن نور و سیستم تهویه به حضور شخص و برنامه ریزی بهینه دمای اتاق ها در ساعات مختلف شبانه روز از مصادیق این مدیریت مصرف انرژی می باشند.

هوشمند سازی ساختمان علمی است که توسط آن میتوان اکثر تجهیزات داخلی و یا خارجی ساختمان را توسط پروتکل های مرتبط با نوع تجهیزات به کار رفته کنترل و مدیریت نمود.

هوشمند سازی ساختمان تشکیل شده از چندین علم برق – تاسیسات ساختمانی – الکترونیک – شبکه های کامپیوتری و برنامه نویسی می باشد.

ایده ها و نظرات طراح یک ساختمان هوشمند نقش مهمی در برطرف نمودن نیازهای ساکنین و یا کارفرما خواهد داشت. به همین دلیل طراحان ساختمان هوشمند با توجه به نیاز کارفرما و بودجه اقتصادی که آن ها در نظر دارند به طراحی و تجهیز ساختمان می پردازند.

 

تجهیزات خانه هوشمند میرای

تجهیزات خانه هوشمند میرای

در خانه هوشمند چه تجهیزاتی را میتوان کنترل کرد؟

گفتیم که اصلی ترین تفاوت خانه هوشمند با خانه های قدیمی ارتباط سازی بین تجهیزات منزل است. اما دقیقا چه تجهیزاتی در این سیستم بیشترین کاربرد را دارند و جهت کنترل آن ها در خانه های هوشمند، برنامه ریزی می شود؟ در این قسمت چند مورد از وسایل خانه هوشمند را معرفی می کنیم:

1– روشنایی منزل

با استفاده از این سیستم می توان روشنایی بخش های مختلف ساختمان را هوشمند نمود.

کنترل روشنایی شامل روشن و خاموش نمودن خودکار آنها، تنظیم سطح نور، کاهش یا افزایش و همچنین تعیین و مشاهده وضعیت آنها و امکان روشن و خاموش نمودن آنها از راه دور و بیرون ساختمان می باشد.

2 سیستم های حفاظتی و امنیتی خانه

می توان سیستم های اعلام و اطفاء حریق، ورود و خروج پرسنل، دوربین مدار بسته و نشتی آب و آب گرفتگی و حفاظت از برق گرفتگی را نیز به سیستم هوشمند متصل نموده و بوسیله آن کنترل نمود .

3 – در، پنجره، پرده و سایبان

به وسیله سیستم هوشمند می توان در، پنجره، پرده و سایبان را کنترل و وضعیت آنها را مشاهده نموده و فرمان های لازم را در این خصوص صادر نمود و حتی می توان با استفاده از حسگر اثر انگشت یا کارت مغناطیسی علاوه بر ایجاد ایمنی بیشتر به امکان طبقه بندی و زمان بندی دسترسی نیز اعمال نمود.

4 – سیستم­های سرمایشی و گرمایشی (تهویه مطبوع)

سیستم های سرمایشی و گرمایشی می توانند شامل تجهیزات مرکزی و تجهیزات محلی باشند.

تجهیزات مرکزی که در موتورخانه واقع اند مانند چیلر، دیگ آبگرم، پمپ های سیستم، برج خنک کن و غیره می باشد.

تجهیزات محلی نیز مانند فن کوئل ها، کولرها و هواسازها می باشند.

در خانه هوشمند می توان تجهیزات مرکزی را در زمان های مشخص و از راه دور روشن و خاموش نمود و همچنین با تغییرات شرایط محیطی تغییرات لازم مورد نیاز را اعمال نمود و همچنین این سیستم می تواند دمای اتاق ها را بصورت هوشمند کنترل نموده و در صورت عدم حضور افراد نسبت به خاموش نمودن تجهیزات اقدام نماید.

5 – سیستم های صوتی و تصویری، تجهیزات اداری

با استفاده از هوشمند می توان امکان استفاده از یک آرشیو مرکزی صوتی را انتخاب و یا جهت مراسم های مختلف حالت های از قبل تعریف شده را انتخاب و اجرا نمود و یا تجهیزات اداری را نیز از طریق این سیستم کنترل نمود .

6 کنترل تأسیسات استخر ، سونا و جکوزی

این سیستم می تواند بطور هوشمند این تجهیزات را روشن و خاموش نموده و دستگاه های تصفیه، دما را کنترل کند و در صورت لزوم دیگر کنترل های برنامه ریزی شده را نیز صورت دهد.

7-سیستم آبیاری

آبیاری گیاهان موجود در حیاط و یا داخل ساختمان را بطور خودکار طبق برنامه از پیش تعیین شده انجام شود . در نتیجه با استفاده از سیستم مدیریت ساختمان می توان ساختمان ها را تا سطح مورد نظر هوشمند نمود هزینه این کار نیز بسته به سطح هوشمند سازی می تواند بسیار متفاوت بوده ولی امکان پذیر می باشد.

خانه هوشمند

خانه هوشمند

شرکت میرای

شرکت میرای اولین تولید کننده محصولات خانه هوشمند ، بصورت تمام و کمال و با قابلیت های بسیار جذاب در ایران می باشد.

این برند با کاهش بسیار چشم گیر قیمت ها و هزینه های هوشمند سازی ساختمان، شرایط را اجرای این سیستم در همه خانه ها فراهم نموده است.

کارشناسان میرای در مشاوره هوشمند سازی ساختمان ، آماده پاسخ گویی و ارائه مشاوره در زمینه خانه هوشمند به شما عزیزان هستند.

5 پاسخ
 1. مهسا سهرابی
  مهسا سهرابی says:

  ممنون برای پست مفید آیا اطلاعاتی دارید که تو ایران این کار چقدر جواب میده؟ منظورم اینه که تا الان تا چه حد کاربردی بوده و ازش استقبال شده؟؟

  پاسخ دادن
  • Admin
   Admin says:

   سلام خواهش می کنم.
   این صنعت مربوط به حوزه جغرافیایی خاصی نیست. چه در ایران چه حتی کشور های آمریکایی و اروپایی و حتی خاورمیانه بحث صنعت هوشمند سازی ساختمان مطابق یک استاندارد خاص طراحی و اجرا می گردد.
   شرکت هوشمند سازی میرای هم کاملا با توجه به استاندارد اروپا CE و استاندارد آمریکا FC محصول خود را طراحی کرده و در ساختمان های داخل کشور با مناسب ترین هزینه اجرا می کند. یک خانه هوشمند میرای با یک خانه هوشمند در بهترین نقطه منهتن، هیچ تفاوتی از نظر کیفیت ندارد.

   پاسخ دادن
  • Admin
   Admin says:

   با توجه به پردازنده مرکزی قدرتمند طراحی شده توسط شرکت میرای، این شرکت برای هوشمند سازی ساختمان از ماژول های دیگری استفاده نمی کند و تمامی بار سخت افزاری برروی یک پردازنده مرکزی قرار می گیرد.

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − سه =