تفاوت smart home و bms

تفاوت خانه هوشمند و BMS

بین خانه هوشمند و سیستم مدیریت ساختمان یا BMS تفاوت هایی وجود دارد. این تفاوت ها در برخی از پروژه های هوشمند سازی ساختمان در تهران، برای ساکنین، کاملاً مشهود است.

از دیدگاه حرفه ای، «سیستم مدیریت ساختمان» با «خانه هوشمند» متفاوت است اما در اصطلاحات محاوره ای بین برخی بازاریاب ها و یا مشاورین املاک، این دو را به یک معنی تعبیر می کنند.

تنها کسی که از تکنولوژی های مدرن دور است، هرگز در مورد «خانه هوشمند» چیزی نشنیده است. دنیای تکنولوژی و گجت های هوشمند به تدریج در حال جذب مخاطبان خود هستند و در بسیاری از کشورها مانند ایالات متحده رایج شده اند.

نزدیک به نیمی از شهروندان آمریکا و بیش از 30 درصد از شهروندان اتحادیه اروپا، در سال هایی نه چندان دور از سیستم خانه هوشمند استفاده خواهند کرد.

با این حال، شرکت هایی هستند که اساساً با هوشمند سازی منازل و ساختمان ها مخالف هستند و ترجیح می دهند محصولات خود را به عنوان سیستم های مدیریت ساختمان به بازار عرضه کنند.

سیستم مدیریت ساختمان یا BMS چیست؟

سیستم مدیریت ساختمان یا BMS

Building Management System که به اختصار BMS نامیده شده است، سیستمی شامل سخت ‌افزارها و نرم‌ افزارهایی است که مدیریت و کنترل بخش‌ های مختلف ساختمان را بر عهده دارد.

این سیستم همچنین اطلاعات هر بخش را به منظور تجزیه و تحلیل برای کاهش مصرف انرژی و افزایش امنیت ساختمان در خود نگهداری می‌ کند.

به بیان ساده تر تمام تاسیسات الکتریکی ساختمان که با یکدیگر در ارتباط هستند تا از منابع به شکلی آسان و بهینه استفاده کنند و امنیت ساختمان را تأمین کنند، سیستم مدیریت ساختمان را تشکیل می‌ دهند.

تفاوت خانه هوشمند و سیستم مدیریت ساختمان یا bms

یکی از مهمترین تفاوت های خانه هوشمند و BMS این است که نحوه کار با خانه هوشمند ساده است زیرا برای اعضای خانواده که مصرف کننده نهایی هستند، برنامه ریزی شده است.

از این رو همه افراد در هر سن و سال و هر سطح تحصیلاتی می‌ توانند به راحتی و با داشتن تلفن همراه، بخش‌ های مختلف خانه‌ هوشمند را کنترل کنند.

اما استفاده از سیستم مدیریت ساختمان به دلیل رابط کاربری پیچیده معمولاً نیاز به دانش فنی خاصی دارد.

دومین تفاوتی که می توان برای مقایسه این دو سیستم نام برد این است که سطح دسترسی افراد به خانه هوشمند و BMS نیز متفاوت است.

سیستم مدیریت ساختمان یا BMS تحت کنترل مدیریت ساختمان است، در حالی که خانه هوشمند برای همه افراد ساکن ساختمان قابل استفاده است.

فرق bms با خانه هوشمند

تفاوت در مکان کاربرد اسمارت هوم و BMS

تفاوت دیگری که می توان به آن اشاره کرد این است که عموماً از BMS در ساختمان ‌ها و پروژه ‌های بزرگ مانند مدارس، بیمارستان‌ ها، هتل‌ ها، رستوران ‌ها و یا کتابخانه ‌ها استفاده می‌ شود.

در حالی که کاربرد اصلی خانه هوشمند، در هوشمند سازی ساختمان ‌های مسکونی است.

پروتکل اتوماسیون استفاده شده در BMS در مقایسه با خانه هوشمند نیز متفاوت است. در BMS از پروتکل‌ های استاندارد اتوماسیون استفاده می‌ شود در حالی که برای خانه هوشمند معمولاً از پروتکل‌ های بیسیم مانند Z-Wave و یا با سیم مانند KNX  استفاده می‌ شود.

ماهیت یکپارچه سازی BMS مختص تمام فضاها، طبقات و در مجموع سیستم جامع یک پروژه را شامل می گردد در حالی که در خانه هوشمند، یکپارچه سازی فقط مختص همان خانه و یا فضا می باشد.

عملیات اجرایی BMS به مراتب پیچیده تر و نیازمند نقشه های مختلف مکانیکی و الکتریکی و نیروهای متخصص و آموزش دیده است که در طرف مقابل عملیات اجرایی تجهیزات خانه ی هوشمند از پیچیدگی خاصی برخوردار نیست.

معرفی خانه هوشمند
خانه هوشمند

خانه هوشمند یک راه حل فنی خاص نیست، بلکه رویایی است که به حقیقت پیوسته است. سیستم مدیریت ساختمان دست و پا گیر به نظر می رسد و با دنیای آینده مرتبط نیست گرچه یک راه حل واقعی برای مصرف بهینه انرژی به شمار می رود.

اما در سیستم خانه هوشمند تحولات مدرن در حال رخ دادن است که دنیای تکنولوژی استفاده شده در منازل را به سمت استفاده از هوش مصنوعی می برد.

اختراع یک وسیله غیرمعمول و جالب که زندگی را ساده می کند، آن قدرها هم که به نظر می رسد دشوار نیست. شما می توانید با اختراع یک گجت جدید که البته هرگز آخرین دستاورد به شمار نمی رود، قدم جدیدی به سوی زندگل راحت تر بردارید.

بازار مدرن خانه های هوشمند اغلب در حال تولید دستگاه های جدید و متنوع است. به همین دلیل، یکی از چالش‌ های توسعه‌ دهندگان مدرن، ایجاد سیستمی است که نه تنها بتواند همه دستگاه‌ های هوشمند را ترکیب کند، بلکه مدیریت آنها را نیز بهبود بخشد.

خانه هوشمند یا BMS؟‌

خانه هوشمند یا همان Smart Home به مجموعه ی تجهیزات و امکاناتی گفته می شود که باعث افزایش حفاظت از خانه و کاهش مصرف انرژی شود.

اما BMS سیستم مدیریت ساختمان است و همان طور که گفته شد بیشتر در ساختمان های بزرگ مانند مدارس، بیمارستان ها، هتل ها و … کاربرد دارد.

اگرچه هدف اصلی هر دو سیستم کاهش مصرف انرژی و بهینه کردن آن است، اما خانه هوشمند این امکان را در کنار آسایش و آرامش ساکنین فراهم می کند.

امکانات خانه هوشمند به مراتب بیشتر و قابل دسترس تر از bms است و نه تنها در جنبه های امنیتی و بهینه سازی مصرف انرژی، بلکه به لحاظ تفریحی و فان هم، راحتی خانواده ها را پوشش می دهد.

شاید با اضافه کردن BMS به منازل، بتوان تا حدی نام هوشمند سازی را به آنها اطلاق کرد اما این سیستم هرگز امکانات و رفاه اسمارت هوم را ندارد.

همچنین توانایی به روز شدن و همگام شدن با یک خانه هوشمند توسط این سیستم امکان پذیر نمی باشد.

این در صورتی است که سیستم خانه هوشمند در حال همسان سازی خود با هوش مصنوعی می باشد که این روزها بسیار مورد توجه همگان قرار گرفته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *