دستیار صوتی خانه هوشمند

دستیار صوتی خانه هوشمند

یکی از بخش های پرکاربرد در یک خانه هوشمند، دستیار صوتی خانه هوشمند می باشد که در بسیاری از پروژه های هوشمند سازی ساختمان در تهران در حال اجرا است.

اغلب دستیارهای صوتی موجود در بازار، به زبان انگلیسی هستند و زبان فارسی را پشتیبانی نمی کنند.

اما در این مقاله به معرفی یک دستیار صوتی فارسی و قابلیت های کاربردی آن پرداخته ایم.

انواع دستیار صوتی خانه هوشمند

در خانه های هوشمند سه نوع دستیار صوتی وجود دارد. نوع اول آن بسیار قدیمی می باشد و اگرچه منسوخ شده است، هنچنان در برخی از پروژه ها به کار می رود.

نوع دوم کاربردهای زیادی دارد اما در کشور ما تحریم و یا فیلتر است.

اما نوع سوم بسیار کاربردی و مقرون به صرفه می باشد.

نوع اول دستیار صوتی هوشمند در خانه

روش کار دستیارهای صوتی نوع اول به این شکل است که صدای شخص در سیستم ذخیره می شود. به محض دریافت فرمان، ابتدا صدای دریافت شده را با صدای از پیش ذخیره شده مطابقت می دهد.

چنانچه هر دو صدا متعلق به یک نفر باشد، فرمان اجرا می شود.

این قدیمی ترین نوع دستیار صوتی است و مشکلات زیادی به همراه دارد. به عنوان مثال در صورتی که شخص بخواهد فرمان جدیدی به سیستم اضافه کند، دوباره باید صدا ضبط کند.

و یا برای اجرای فرمان از طرف اعضای خانواده، صدای تک تک اعضا باید ضبط شده و در این نوع سیستم جهت مطابقت، ذخیره شود.

حتی گاهی ممکن است مطابقت صدا به طور دقیق صورت نگیرد و فرمان خواسته شده اجرا نشود.

به عبارتی این نوع سیستم، اولین نوع دستیار صوتی بود که منسوخ شده ولی همچنان در برخی از سیستم ها مورد استفاده قرار می گیرد.

نوع دوم دستیار صوتی هوشمند

دستیار صوتی آمازون اکو

دستیار صوتی نوع دوم، دیوایس ها یا گجت هایی هستند که قابلیت اتصال به تجهیزات خانه هوشمند شرکت های مختلف را دارند.

این گجت ها از جمله آمازون اکو، گوگل کروم کست و یا دیوایس هایی هستند که شامل هزینه های هنگفتی می باشند.

مشکل اصلی این نوع گجت ها این است که اگرچه به سیستم هوشمند متصل می شوند ولی به زبان انگلیسی هستند و زبان فارسی را پشتیبانی نمی کنند.

قیمت بالای این گجت ها به دلیل قابلیت های زیادی است که دارند اما خبر بد این که  تقریباً هشتاد درصد این قابلیت ها در ایران به دلیل تحریم یا فیلتر بودن، قابل اجرا نمی باشند.

این گجت ها به سیستم هوشمند متصل می شوند و برخی از کارها را در منزل به کمک آن ها می توان انجام داد، البته به زبان انگلیسی.

دستیار صوتی گوگل کروم کست

دستیار صوتی فارسی خانه هوشمند

دستیار صوتی شرکت میرای، جدیدترین تکنولوژی دستیار صوتی می باشد و دارای موتور ترجمه است.

مزیت موتور ترجمه این است که محدود به صدای شخص نیست. صدای فرمان دهنده چه زن باشد و یا مرد، بلند و با فریاد باشد و یا آهسته و یا حتی اگر همزمان با پخش یک موزیک باشد، دستور اجرا خواهد شد.

به عنوان مثال اگر یک بار برای سیستم «لوستر نشیمن خاموش» را تعریف کنیم، این فرمان به محض شنیدن با هر صدایی و توسط هر شخصی که باشد، به اجرا در خواهد آمد.

این نوع دستیار صوتی هوشمند، فرمان مورد نظر از کسانی که به آنها دسترسی داده شده را از لابلای کلمات جاری در فضا پیدا کرده و دستور را اجرا می کند.

دومین مزیت دستیار صوتی هوشمند شرکت میرای این است که شامل هزینه اضافی نمی شود و روی اپلیکیشن موبایل نصب است و برای دسترسی به آن نیاز به خرید برنامه نیست.

دستیار صوتی و هوش مصنوعی

دستیار صوتی و هوش مصنوعی

سومین مزیت آن این است است که با توجه به پیشرفت تکنولوژی، درحال تبدیل به هوش مصنوعی است. به این صورت که کلمات و لغات را یاد می گیرد.

با بالا رفتن دایره لغات، به مرور زمان شما دیوایسی در منزل خود دارید که خیلی از کلمات را متوجه می شود.

به این معنی که برای خروج از منزل، یکی از اعضای خانواده بگوید «من دارم میرم بیرون» و فرد دیگر خانواده از جمله «من رفتم» استفاده کند و دیگری بگوید «سناریو خروج».

به این ترتیب به تدریج دایره لغات سیستم بالا رفته و با تعریف و اضافه کردن هر جمله، یک بانک اطلاعاتی جامع از کلمات و جملات فارسی به سیستم اضافه می شود.

مانند کودکی که به مرور زبانی را فرا می گیرد؛ به مرور به یک هوش مصنوعی تبدیل خواهد شد که خیلی از جملات و کلمات را متوجه می شود. همین امر باعث می شود که هر بار یک قدم به هوش مصنوعی نزدیک تر شود.

اتصال دستیار صوتی به تمام تجهیزات سیستم هوشمند

مزیت چهارم این سیستم این است که قابلیت کنترل تمام تجهیزات را دارد.

به این معنی که با فرمان «می خوام برم بیرون»، فقط روشنایی منزل و یا سرمایش و گرمایش کنترل نمی شود.

با بیان همین جمله، سیستم به طور خودکار، پرده های برقی را می بندد، سرمایش و یا گرمایش خانه را خاموش می کند، شیر برقی گاز را می بندد، روشنایی ها را خاموش می کند.

در واقع با فرمان خروج از منزل، تمام تجهیزات لازم سناریویی را که از قبل وارد سیستم کرده اید، اجرا می کنند. سیستم امنیتی و دتکتورهای هوشمند با این فرمان روشن می شوند.

به عبارت ساده تر با یک فرمان ساده از منزل خارج می شوید و نگرانی هیچ چیز دیگری را ندارید و سیستم به صورت خودکار تمام کارهای لازم را انجام می دهد.

یکی از مزایای خانه هوشمند، ایجاد رفاه و رفع دغدغه های منزل هنگام خروج است.

مراقبت های قبل از خروج از منزل با دستیار صوتی هوشمند در خانه

معمولاً وقتی از خانه خارج می شویم چندین آیتم را باید چک کنیم. اینکه سرمایش و یا گرمایش خاموش باشد، شیر گاز یا اجاق گاز بسته باشد و پرده ها کشیده شده باشد و از همه مهم تر سیستم امنیتی و اعلام حریق روشن شود.

اما با دستیار صوتی هوشمند شرکت میرای که به تمام تجهیزات خانه هوشمند متصل است، تنها با بیان یک جمله، تمام این کارها انجام می شود و نگرانی از فراموشی هیچ یک از موارد ذکر شده باقی نخواهد ماند.

این سیستم با توجه به دایره لغات گسترده ای که در خود دارد، تبدیل به یک هوش مصنوعی در داخل منزل خواهد شد. که مانند سیستم های قدیمی، فقط یک تاچ پنل، یا اپلیکیشن موبایل و یا کلید لمسی نیست.

با دستیار صوتی هوشمند، منزل شما یک مغز متفکر دارد که می تواند با شما صحبت کند و صحبت های شما را متوجه شود.

حتی به مرور زمان این سیستم به شما جواب خواهد داد به این صورت که پس از انجام هریک از قابلیت ها، گزارش می دهد. و یا اگر کاری انجام نشد، اعلام می کند که آن کار به چه دلیلی به اجرا در نیامده است.

مثلاً پس از ترک منزل، بعد از بستن پرده های برقی به شما می گوید که پرده های برقی بسته شد. یا چراغ ها خاموش شد.

تکنولوژی دستیار صوتی هوشمند

تکنولوژی دستیار صوتی هوشمند

در واقع هوش مصنوعی این سیستم، حس یک تکنولوژی نوین را به منزل شما می دهد.

این مزیت دستیار صوتی هوشمند که قابلیت کنترل تمام تجهیزات را دارد، نه تنها هنگام خروج از منزل، بلکه در بسیاری مواقع کاربرد دارد.

قابلیت دیگری که می توان نام برد، دسترسی این سیستم به سیستم صوتی خانه هوشمند است. یکی از دیوایس هایی که کنترل آن با دستیار صوتی فارسی بسیار جالب و جذاب است، سیستم صوتی خانه هوشمند است.

به عنوان مثال، خانم خانه دوست دارد در حال آشپزی موزیک مورد علاقه خود را گوش کند. بدون اینکه به سراغ سیستم برود و یا حتی از آشپزخانه خارج شود، فرمان اجرای موزیک را می دهد.

در این صورت کافی است فرمان «آهنگ ابی پخش شود» را به زبان بیاورد و سیستم صوتی در کمتر از یک ثانیه، دستور را اجرا خواهد کرد.

هر یک از اعضای منزل می توانند برای خود یک پلی لیست مجزا داشته باشند. پدر، مادر، پسر و دختر خانواده، هر کدام پلی لیست مجزا با آهنگ ها یا پادکست های مختص خود را نام گذاری کنند.

در این صورت به عنوان مثال، با فرمان «آهنگ های مهسا رو پخش کن»، سیستم وارد پلی لیست مهسا شده و موزیک های مربوط به آن پلی لیست را اجرا می کند.

دستیار صوتی فارسی و سناریو پذیری

دستیار صوتی خانه هوشمند

حتی می توان سناریوی خاصی تعریف کرد. به این صورت که با بیان یک جمله به کمک دستیار صوتی، سناریوی مورد نظر اجرا می شود.

مثلاً  با فرمان «سناریوی مهسا رو اجرا کن»، موزیک پخش می شود، پرده ها کنار می رود و روشنایی کم می شود و یا درجه سرمایش و گرمایش خاصی اجرا می شود.

به این ترتیب، هر قابلیتی که به سیستم هوشمند میرای متصل است، توسط دستیار صوتی هوشمند شرکت میرای، قابل کنترل می باشد.

حتی قابلیت مانیتورینگ هم خواهد داشت. با توجه به اینکه سیستم قابلیت جواب دهی دارد، شما می توانید از او سؤال کنید.

مثلاً بپرسید «چراغ فلان اتاق روشن است یا خیر؟» و سیستم به شما جواب خواهد داد. و در صورت تمایل دستور تغییر وضعیت را بدهید. یعنی اگر روشن است بگویید خاموش کن.

قیمت دستیار صوتی فارسی خانه هوشمند

دستیار صوتی فارسی هوشمند شرکت میرای، به روز ترین و کاربردی ترین دستیار صوتی موجود در بازار است که با وجود کیفیت و کارایی بالا، قیمت مناسبی دارد.

اگر در رابطه با دستیار صوتی خانه هوشمند سررشته دارید، با یک مقایسه جزئی در این بازار، به تفاوت کیفیت بارز این برند با سایر برندهای موجود پی خواهید برد.

هزینه بالای دستیارهای صوتی وارداتی که تنها زبان انگلیسی را پشتیبانی می کنند و بیشتر قابلیت های آن ها در ایران قابل اجرا نمی باشند؛ با دستیار صوتی فارسی شرکت میرای قابل مقایسه نیستند.

کیفیت در کنار مقرون به صرفه بودن برای داشتن یک خانه هوشمند، بهترین راه در برآورده کردن رفاه و رفع دغدغه هاست.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *