پارکینگ طبقاتی هوشمند

هوشمند سازی پارکینگ طبقاتی

خدمات هوشمند سازی پارکینگ طبقاتی در سال 2014 در پادشاهی عربستان سعودی راه اندازی شد. اما یک شرکت هوشمند سازی ساختمان نبود و فقط در ارائه راه حل های هوشمند برای پارکینگ و انبارداری با جدیدترین فناوری ها تخصص داشت.

اکنون این شرکت سعودی درصد زیادی از سهم بازار جهانی در زمینه پارکینگ هوشمند را به خود اختصاص داده است و متعهد به رعایت استانداردهای کیفیت بالا است.

اما مزایا پارکینگ طبقاتی هوشمند چیست و آیا در ایران هم حرفی برای گفتن دارد و آیا از این فناوری پیشرفته در کشور ما نیز استفاده و استقبال می شود؟

مزایای هوشمند سازی پارکینگ طبقاتی

یکی از مزایای هوشمند سازی پارکینگ طبقاتی افزایش فضا برای سایر ساختارهای ساختمانی و یا پروژه های بزرگ است.

بدون شک یک برج بزرگ مسکونی و یا یک مرکز خرید تجاری به فضاهای پارکینگ یا انباری بیشتری نیاز دارد و از محدودیت فضا رنج می برد.

پارکینگ طبقاتی هوشمند بهترین راه حل برای این مشکل است. با این کار فضای چشم گیری برای سایر بخش ها ذخیره می شود و بهره برداری مفید از فضا، سرمایه صرف شده در هوشمند سازی پارکینگ طبقاتی را باز می گرداند.

هوشمند سازی پارکینگ طبقاتی با بالاترین سطح ایمنی، کیفیت و گارانتی طولانی، با بهره برداری کم هزینه و قابلیت اطمینان بالا، آرامش خاطر و بازگشت سرمایه را برای متقاضیان این تکنولوژی تضمین می کند.

هدف از هوشمند سازی پارکینگ طبقاتی

هدف هوشمند سازی پارکینگ طبقاتی

هدف هوشمند سازی پارکینگ طبقاتی، ارائه بهترین راه حل های هوشمند برای مشکلات پارکینگ در مجتمع های مسکونی و تجاری بزرگ با پیروی از بهترین شیوه ها و آخرین فناوری ها در زمینه پارکینگ و نگهداری محصولات در فضاهای محدود است.

جای پارک بیشتر با فضای کمتر، نصب در زمان کم، آرامش خاطر با بازدهی بالا و سرمایه گذاری سودمند، از اهداف اصلی برای هوشمند سازی پارکینگ طبقاتی می باشد.

سیستم پارکینگ هوشمند طبقاتی چیست؟

همیشه در هنگام خرید از مراکز تجاری و مال ها، مشکل جای پارک برای رانندگان و مشتریان، یکی از عوامل ایجاد استرس است.

با استفاده از این فناوری، حجم ترافیک 8 درصد، انتشار گازهای گلخانه‌ای تا 40 درصد، کیلومترهای طی شده با خودرو برای پیدا کردن جای پارک تا 30 درصد و زمان صرف شده برای پارک تا 43 درصد کاهش یافته است.

این آمار بسیار قابل توجه و مهم می باشند و در دراز مدت، نتایج استفاده از پارکینگ طبقاتی هوشمند کاملاً در زندگی های شهری مشهود خواهد بود.

به لطف دیجیتالی شدن، سیستم های پارک هوشمند شروع به ارائه راه حل هایی برای تحرک شهری کرده اند.

این سیستمی است که به لطف اینترنت اشیاء و فناوری های حسگر، امکان به دست آوردن اطلاعات بلادرنگ در مورد در دسترس بودن پارکینگ و در مورد ترافیک و شرایط جاده را می دهد.

اینترنت اشیا در پارکینگ طبقاتی هوشمند

ضرورت هوشمند سازی پارکینگ طبقاتی

بیش از 25 درصد از وسایل نقلیه در حال تردد در سطح شهرها به دنبال جای پارک هستند و این خود به تنهایی دلیل مهمی برای نیاز به هوشمند سازی پارکینگ طبقاتی است.

پیاده سازی فناوری هوشمند برای تسهیل این کار، این مشکل را حل می کند، کارایی عملیاتی را افزایش می دهد، جریان ترافیک شهری را ساده می کند و تجربه لذت بخش تر و صرفه جویی در زمان را به رانندگان ارائه می دهد.

همچنین اثرات مضر ازدحام را با مصوف کمتر سوخت و کاهش تولید گازهای سمی کاهش می دهد.

تکنولوژی هوشمند سازی پارکینگ طبقاتی

دستگاه ها و فرآیندهای مختلف ساختار پارکینگ هوشمند را تشکیل می دهند و به عنوان آشکارساز فضای پارک عمل می کنند.

از یک طرف، استقرار حسگرها و یا دوربین‌ هایی که داده‌ ها و تصاویر را ضبط و پردازش می‌ کنند تا داده‌های اشغال ترافیک در زمان واقعی منطقه ‌ای را که به آن می‌رویم ارائه کنند.

از سوی دیگر، یک سیستم مبتنی بر ابر اینترنت به این دستگاه‌ ها اجازه می ‌دهد به هم متصل شوند تا داده‌ ها را متمرکز کنند.

سپس داده‌ها با استفاده از داده‌های بزرگ به منظور محاسبه در دسترس بودن فضاهای پارکینگ در خیابان یا فضاهای پارکینگ عمومی و خصوصی تجزیه و تحلیل می‌شوند.

نقشه های پارکینگ هوشمند طبقاتی

اگر بخواهیم اطلاعات دقیقی درباره پیدا کردن یک فضای پارکینگ در یک پارکینگ طبقاتی هوشمند داشته باشیم، کافیست به برنامه ای که در گوشی هوشمند توسط شرکت ارائه دهنده نصب شده است، مواجعه کنیم.

این برنامه با اتصال به شبکه اینترنت و سیستم خانه هوشمند، به صورت مداوم اطلاعات خود را به روز می کنند.

دانستن دقیق تعداد وسایل نقلیه در هر زمان معین در یک پارکینگ، اساس کار پارکینگ هوشمند است.

این سیستم نظارت بر پارکینگ خودرو از سیستم‌های حسگر شامل دوربین های هوشمند، سنسورهای حضور خودرو و سایر وسایل هوشمند تشکیل شده است.

این سنسورها تشخیص می دهند که آیا فضای پارکینگ آزاد یا اشغال شده است.

این حسگرها فضاهای پارک موجود را شناسایی می‌کنند و کار را برای رانندگانی که به دنبال مکان‌ های پارک خالی در فضاهای بسته هستند، تسهیل می‌کنند.

پارکینگ هوشمند

پارکینگ هوشمند

روزهای پارکینگ قدیمی و مبتنی بر شانس به پایان رسیده است. پارکینگ ها هوشمند تر می شوند.

یک سیستم هوشمند راهنمایی پارکینگ می تواند یک پارکینگ یا خیابان معمولی را به مکانی تبدیل کند که مردم بدون معطلی ماشین خود را در جای پارک مورد نظر پارک می کنند.

پارکینگ هوشمند به طور کامل حدس و گمان در پیدا کردن جای پارک را حذف می کند. در حدود 135 سال گذشته، از زمان اختراع خودرو، رانندگان برای یافتن جای پارک موجود به غریزه یا شانس تکیه کرده اند.

تأثیر هوشمند سازی پارکینگ

مواردی که می توان به عنوان عناصر اصلی هوشمند سازی پارکینگ نام برد، به شرح زیر است:

  • داده‌ها و راهنمایی‌ هایی به رانندگان تا بتوانند به سرعت بهترین فضای پارکینگ موجود را پیدا کنند.
  • کنترل ظرفیت پارکینگ برای شهرها، اپراتورها و مدیریت تسهیلات تا بتوانند اشغال، رعایت پرداخت و موارد دیگر را درک کنند.
  • راهی مستقیم برای تأثیرگذاری بر تغییرات آب و هوایی با خودروهایی که کمتر به دنبال پارکینگ هستند تا آینده ای پایدار در این سیاره داشته باشیم.

پارکینگ هوشمند طبقاتی چگونه کار می کند؟

هوشمند سازی پارکینگ طبقاتی، در هسته خود، داده های جمع آوری شده از فناوری اینترنت اشیا و هوش مصنوعی است تا تجربه کلی بهتری از پارکینگ ارائه دهد.

در اینجا قطعات ضروری مورد نیاز برای عملکرد پارکینگ هوشمند وجود دارد:

  • یک سنسور
  • ارتباط با راننده
  • یک داشبورد

سنسور

سنسور داده ها را در محل پارکینگ یا فضاهای پارکینگ جمع آوری و پردازش می کند. انواع مختلفی از سنسورهای پارک هوشمند وجود دارد.

ارتباط با راننده

برقراری ارتباط با راننده بسته به محیط یا هدفی که برای دستیابی به آن تلاش می شود به روش های مختلفی انجام می شود.

هنگامی که اطلاعات مربوط به اشغال وسیله نقلیه، زمان اقامت، اطلاعات پرداخت و موارد دیگر از حسگرهای پیشرفته پارکینگ جمع ‌آوری شد، برخی از این اطلاعات باید در زمان واقعی به راننده تحویل داده شود.

این کار معمولاً از طریق یک برنامه یا با علائم دیجیتال محلی در خیابان انجام می شود.

پارکینگ های طبقاتی هوشمند

داشبورد

سیستم‌های پارک هوشمند به ‌گونه‌ ای ساخته شده ‌اند که مستقل باشند. اما شهرها، فرودگاه‌ها، مراکز خرید، اپراتورها و غیره می ‌توانند اطلاعات پارک خود را از داشبورد پشتیبان مشاهده کنند.

الزام هوشمند سازی پارکینگ

با یک مثال، الزام هوشمند سازی پارکینگ ها در شهرها و مراکز پر تردد را بررسی می کنیم.

تصور کنید در حال رانندگی به سمت مرکز شهر هستید تا در یک مراسم شرکت کنید و یا قصد خرید از یک مرکز تجاری بزرگ را دارید و به زودی باید مکانی برای پارک پیدا کنید.

بدون سیستم پارکینگ هوشمند:

شما زودتر می ‌روید تا زمان کافی برای پیدا کردن پارکینگ داشته باشید.

جاده‌های اصلی را انتخاب می‌ کنید که شلوغ هستند زیرا احتمال پارک رایگان آن ‌ها بیشتر است، بنابراین به تجربه خود تکیه می‌کنید.

ابتدا سعی می کنید در محل یا نزدیک محل مورد نظر یا در خیابانی که چند بلوک دورتر است، پارک کنید.

اما اگر جای پارک رایگان پیدا نکردید، به دنبال یک پارکینگ هستید با این پیش بینی که فضای پارک در آنجا وجود دارد.

با یک سیستم پارکینگ هوشمند:

قبل از اینکه خانه خود را ترک کنید، برنامه پارکینگ خود را بررسی می کنید تا به بهترین نقطه موجود هدایت شوید.

یا به سمت مرکز شهر می روید، تابلوهای پارکینگ هوشمند پویا را می بینید و شما را به نوبه خود به سمت بهترین نقطه موجود راهنمایی می کند.

مزایای smart parking

ما تاکنون به برخی از مزایا اشاره کرده‌ ایم. اما در اینجا فهرستی از مزایای برتر وجود دارد که چرا باید راه‌ حل پارک هوشمند را در نظر گرفت:

  1. آلاینده های غیرضروری وسایل نقلیه ناشی از ترافیک جستجوی پارکینگ را کاهش می دهد.
  2. باعث صرفه جویی در زمان و دردسر رانندگان می شود تا فضای پارکینگ ایده آل خود را به سرعت و به راحتی پیدا کنند.
  3. داده‌هایی را تولید می ‌کند که می‌ توانند برای اتصال سایر روش‌ های حمل ‌و نقل استفاده شوند. مانند اشتراک سواری، کرایه دوچرخه، اسکوتر یا حمل و نقل عمومی.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *