خانه هوشمند

چرا خانه هوشمند؟

شاید همه کسانی که به دنبال تکنولوژی در منازل خود هستند، قبل از تماس با یک شرکت هوشمند سازی ساختمان، به این سؤال که چرا باید خانه های سنتی و قدیمی را جایگزین خانه های هوشمند کنیم، فکر کرده باشند.

اگرچه جواب این پرسش تا حد زیادی واضح و روشن است، اما مروری بر مزایای خانه های هوشمند نسبت به خانه های سنتی، خالی از لطف نیست.

چرا خانه هوشمند

خانه هوشمند یا اسمارت هوم

ما در عصر گذار تکنولوژی زندگی می کنیم. در دوره ای از تاریخ که تکنولوژی به واسطه پیشرفت علم الکترونیک و نرم افزار در کنار هم، دچار تغییر و تحولات زیادی شده است.

اگر به اطراف نگاهی بیندازیم متوجه می شویم که این پیشرفت تکنولوژی در تمامی بخش های مختلف زندگی انسان، تأثیر گذار بوده است.

از تلفن های دکمه ای معمولی که فقط قابلیت برقراری تماس و ارسال پیامک داشتند، تا گوشی های هوشمند امروزی که تقریباً تمام اطلاعات فرد را در خود جای می دهند و از طریق آن ها می توانیم به همه چیز در سراسر دنیا دسترسی داشته باشیم.

تکنولوژی در خانه های هوشمند

مانند خودروها که دچار تغییر و تحول بسیار زیادی شدند. ورود خودروهای برقی به بازار و یا خودروهای خود ران که بدون نیاز به راننده، حرکت می کنند.

همه و همه نشان دهنده این هستند که تکنولوژی تمام وجه های زندگی انسان را تحت کنترل گرفته است.

تکنولوژی در خانه های هوشمند

در این میان یکی از بخش هایی که تکنولوژی به آن ورود کرده است، گرچه دیرتر از موارد دیگر، خانه های ما هستند که به واسطه خانه های هوشمند اتفاق افتاده است.

ما تکنولوژی را که همیشه باعث آسایش و رفاه، دسترسی بهتر و راحتی انسان می شود، در خانه های خود نداشتیم و از آن محروم بودیم.

اما اخیراً به لطف خانه های هوشمند، ما می توانیم همان طور که در سایر بخش ها از آثار خوب تکنولوژی بهره مند می شویم؛ در این بخش هم به داشتن یک منزل هوشمند، این مزیت ها را لمس کنیم.

بیشتر خانه ها خصوصاً در ایران، سال هاست که از نظر تکنولوژیکی تغییر و تحولی در آن صورت نگرفته است و سیستم های مختلف از جمله: سیستم روشنایی، سرمایش و گرمایش و سیستم های امنیتی به کندی رشد کرده اند.

ولی در دهه اخیر به واسطه خانه های هوشمند، در وهله اول از نظر زیرساخت، خانه ها ملزم به رعایت استاندارهای روز دنیا می شوند.

از نظر تکنولوژیکی هم، همان طور که می دانید سال هاست که کلیدهای لمسی از قبیل روشنایی روی دیوارها کار می کنند. در واقع وقت آن رسیده است که این کلیدهای لمسی همانند سایر بخش های زندگی انسان، جای خود را به تکنولوژی های روز دنیا بدهند.

خانه هوشمند و هوش مصنوعی

تکنولوژی استفاده از هوش مصنوعی در خانه های هوشمند، انسان را به سمت استفاده از آن سوق می دهد.

بدیهی است که همیشه کسانی که زودتر از تکنولوژی استفاده می کنند چند قدم جلوتر از کسانی هستند که دیرتر با تکنولوژی آشنا می شوند و دیرتر شروع به استفاده از آن می کنند.

هوش مصنوعی در خانه هوشمند

هوشمند سازی خانه امروزه خیلی از کارهایی که در گذشته به روش سنتی انجام می شد را به واسطه هوش مصنوعی انجام می دهد و این امر سبب شده است که بسیاری از دغدغه های انسان را کم کند.

به عنوان مثال در گذشته شخصی که در شمال ویلا داشت باید به محض ورود سیستم گرمایش ویلا را روشن می کرد و دو سه روز سرما را تحمل می کرد تا خانه اش گرم شود.

ولی امروزه شخصی که از امکانات خانه هوشمند استفاده می کند، از راه دور و با لمس یک گزینه، قبل از شروع به حرکت و یا از روز قبل، گرمای ویلای خود را تنظیم می کند و سپس وارد منزل می شود.

این کنترل از راه دور شامل گرمایش استخر، تصفیه آب استخر، آبیاری گل های ویلا و خیلی موارد دیگر نیز می شود.

مزایای استفاده تکنولوژی در خانه هوشمند یا smart home

آنچه مسلم است این است که ورود تکنولوژی به هر بخشی مزایایی به همراه دارد.

از جمله سهولت استفاده از امکانات، راحتی بیشتر شخص بهره مند از تکنولوژی، لوکس و مدرنیته بودن زندگی و همچنین برخورداری از قابلیت های بیشتر در کنار کاهش هزینه ها و استهلاک ها و کاهش هزینه های نگهداری و بسیاری از مزایای دیگر که با وارد شدن تکنولوژی به هر بخشی به همراه دارد.

اسمارت هوم

ورود تکنولوژی به منزل نیز یکی از مواردی است که امروزه بسیاری از افراد نسبت به آن اشتیاق دارند و به آن علاقه نشان می دهند تا از تمام مزایای استفاده از آن بهره مند شوند تا از زندگی مدرن لذت ببرند.

با جایگزین شدن خانه های هوشمند به جای خانه های سنتی قدیمی، بسیاری از مزایا و امکانات به خانه ها اضافه می شود این در صورتی است که بر خلاف آنچه تصور می شود، با کاهش چشم گیر هزینه ها روبرو خواهیم شد.

به عنوان مثال می توان به این مورد اشاره کرد که مدت هاست افراد برای جابجایی، به جای رفتن به آژانس اتومبیل، از اپلیکیشن ها استفاده می کنند که هم سهولت بیشتری دارد و هم به مقرون به صرفه است.

در خانه های هوشمند هم در کنار افزایش قابلیت ها، افزایش مزایا و کاهش دغدغه ها، همیشه کاهش هزینه ها را نیز تکنولوژی به همراه خود خواهد داشت.

همان طور که گفته شد این کاهش هزینه ها با ارزشمند شدن خانه هوشمند نسبت به منازل سنتی و صرفه جویی و بهینه شدن مصرف انرژی جبران می شوند.

هوشمند سازی ساختمان یک سرمایه گذاری صد درصد سودمند محسوب می شود.

همانگونه که با خرید یک قطعه طلای زینتی، همزمان با استفاده و لذت بردن از آن، پس از مدتی با افزایش قیمت به سود می رسید؛ با هوشمند سازی خانه نیز در حین استفاده از مزایا و همگام شدن با تکنولوژی در جهت آرامش خود و خانواده، سود این کار به شما بازخواهد گشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *